Čaje mohou během chvíle způsobit velký skok krevního tlaku. Na které byste si měli dát pozor?

Vědci zjistili, že dva oblíbené druhy čaje mohou způsobovat prudké změny krevního tlaku bezprostředně po jejich konzumaci.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Vysoký krevní tlak je škodlivý stav úzce související s predispozicí ke kardiovaskulárním onemocněním, včetně infarktu a mrtvice. Vysoký tlak bohužel nemá žádné zjevné varovné příznaky, z toho důvodu je velmi důležité ho sledovat. Prudký skok v hodnotách krevního tlaku může podle vědců způsobit tak obyčejná věc, jakou je čaj. A to velmi brzy po požití. Účinkům čaje na krevní tlak se věnuje rozsáhlá studie.

Čaj je vlastně lék

Některé druhy čaje jsou uznávané jako lék na dobré zdraví. Dostpuné údaje však ukazují, že některé druhy čaje přispívají k dočasnému zvýšení krevního tlaku. Především kvůli koncentraci kofeinu, který obsahují. Vědci zjistili, že krátce po vypití zeleného a černého čaje se zvýší systolický a diastolický krevní tlak. Takový skok převyšuje zvýšení krevního tlaku, které je pozorované u lidí po kávě. Zároveň se ale nárůst tlaku po čaji poměrně rychle zastaví. Hodinu po vypití se tlak vrátí na původní prahovou hodnotu.

Vědci také poznamenali, že lidé, kteří pijí čaj pravidelně, většinou zvýšeným tlakem nereagují. Jejich reakce na kofein jsou klidnější. Zajímavé je, že schopnost zvyšovat krevní tlak vědci zaznamenali nejen u černého, ale také u zeleného čaje. Nápoje, kterému se většinou připisují antihypertenzní účinky. Kofein, který se nachází v zeleném čaji, může zvýšit krevní tlak u lidí, kteří již trpí hypertenzí. Pokud tedy pijete čaj, je třeba ho pít s opatrností, zvlášť pokud máte nemocné srdce. Určitě se vyhněte silnému čaji.

Obezita je rizikovým faktorem

Jeden z nejdůležitějších rizikových faktorů pro rozvoj hypertenze je obezita. Obézní jedinci mají více než trojnásobně zvýšenou pravděpodobnost rozvoje hypertenze. Vědci tedy provedli metaanalýzu k objasnění účinnosti zeleného čaje na krevní tlak dospělých s nadváhou nebo obezitou. Výsledky ukázaly, že zelený čaj vyvolává malé, ale významné snížení krevního tlaku u dospělých s nadváhou nebo obezitou. To vše však za pravděpodobnosti, že člověk je na čaj zvyklý a pije ho pravidelně.

iZdroj fotografie: Pixabay

Ačkoli zelený čaj může zvýšit krevní tlak, je stále plný výhod pro naše zdraví. Zelený čaj například posiluje funkce mozku. Dále také podporuje motivaci a soustředění. Mimo to obsahuje zelený čaj velké množství antioxidantů, které podporují metabolismus a mírně zamezují možnému přírůstku hmotnosti. Obsažený kofein také nabízí několik benefitů. Snižuje chuť k jídlu, podporuje spalování kalorií a pozitivně podporuje celý proces hubnutí. Obecně zabraňuje tělu ukládat přijaté kalorie a podporuje udržování hmotnosti.

Jak často pijete zelený nebo černý čaj?

Zdroj: NCBI

Diskuze Vstoupit do diskuze
150 lidí právě čte
Autor článku

Lucie Mašínová

Zobrazit další články