Podle revmatoložky Mahsa Tehrani může pravidelné pití čaje příznivě ovlivňovat léčbu revmatoidní artritidy. Doporučuje tyto konkrétní čaje.
Observační studie publikovaná v časopise Arthritis Research & Therapy v srpnu 2021 zjistila, že lidé, kteří pijí více než dva šálky čaje denně, mají menší pravděpodobnost, že budou trpět revmatoidní artritidou, než ti, kteří čaj nepijí. Pokud jde o léčbu artritidy, „věřím, že čaj může být prospěšný,“ říká lékařka Mahsa Tehrani, revmatoložka z americké Virginie. „Některé čaje mají fantastické protizánětlivé vlastnosti, které teoreticky mohou pomoci se vzniklým zánětem,“ tvrdí Tehrani.
Zázvorový čaj
Italská studie publikovaná v časopise Natural Product Research v roce 2016 zkoumala vliv zázvoru na zánět a chronickou bolest kolen u lidí s artritidou. Testované osoby užívaly 30 dní 25 mg zázvoru spolu s 5 g echinacey. U testovaných osob došlo k významnému zmírnění bolesti. Nicméně dle Michiganské univerzity může zázvor ovlivňovat srážlivost krve, takže pokud užíváte léky na ředění krve, raději ho vynechejte.
Zelený čaj
Dle studie na zvířatech, publikované v časopise Arthritis & Rheumatology v únoru 2016, může zelený čaj pomoci snížit bolesti kloubů a záněty způsobené revmatoidní artritidou. Přestože studie byla provedena na zvířatech, vědci se domnívají, že látka EGCG, obsažená právě v zeleném čaji, může být v budoucnu alternativou k lékům na předpis. Podle Memorial Sloan Kettering Cancer Center se ale může zelený čaj vzájemně ovlivňovat s paracetamolem, kodeinem a dalšími léky.
Šípkový čaj
Výzkum publikovaný v časopise Australian Family Physician zjistil, že jedna z fytochemikálií obsažená v šípcích má protizánětlivé účinky, které mohou prospět lidem s osteoartrózou i revmatoidní artritidou. Šípkový čaj se ale příliš nedoporučuje těhotným ženám. Michiganská univerzita také upozorňuje, že by se šípkovému čaji měli vyhnout lidé trpící srpkovitým onemocněním, cukrovkou, anémií nebo nedostatkem železa.
Černý čaj
Černý čaj je bohatý na kvercetin, bioflavonoid, který má protizánětlivé účinky. Studie publikovaná v časopise Archives of Biochemistry and Biophysics zjistila, že kvercetin snižuje zánět a zvyšuje antioxidační obranu. Ale pozor, dle portálu MedlinePlus může černý čaj obsahovat velké množství kofeinu, což může mít vliv na účinnost některých léků.
Čaj z vrbové kůry
Podle Mount Sinai je vrbová kůra účinným prostředkem proti bolesti, chemicky podobným aspirinu, a existuje několik lékařských studií, které podporují použití vrbové kůry při bolestech kloubů a osteoartróze. Přehled výzkumů publikovaných v časopise Phytotherapy Research zjistil, že extrakt z vrbové kůry má protizánětlivé i analgetické účinky, které pramení z obsažených polyfenolů a flavonoidů. Vrbovou kůru by neměli užívat lidé, kteří užívají methotrexát, nesteroidní protizánětlivé léky, beta-blokátory, léky na ředění krve, těhotné ženy a osoby mladší 16 let.
Kopřivový čaj
Kopřiva se používá k léčbě bolesti svalů a kloubů, artritidy a dny. Studie publikovaná v časopise Molecules zjistila, že antioxidační aktivita extraktu z kopřivových listů inhibuje jeden z klíčových enzymů, které ovlivňují proces zánětu. List kopřivy, jak uvádí Mount Sinai, se také používá jako lokální léčba kůže při bolestech kloubů. S tímto čajem opatrně, pokud máte problémy s ledvinami či močovým měchýřem.
Jakému čaji dáváte přednost vy?