Zácpa je velmi nepříjemná obtíž, se kterou však lze jednoduše zatočit pomocí přírodní léčby. Toto je 13 nejlepších čajů, které vám pomohou zácpu zmírnit.
Většina lidí má ráda bylinné čaje pro jejich relaxační a uklidňující účinky. Mnoho čajů má také schopnost pomoci s rozličnými zdravotními obtížemi. Některé čaje vám tak mohou pomoci zmírnit také zácpu. Různé jejich složky, jako je senna a kaskára, mají projímavé vlastnosti, které jsou přirozené, a tudíž bezpečné. Jak ale upozorňuje farmaceut Alan Carter, Pharm.D., bylinné čaje mohou být silné. Proto to s nimi nepřehánějte. Mohou ale s klidem nahradit drahé pilulky z lékárny.
Příčiny zácpy
Zácpa je obvykle charakterizována nepravidelnými pohyby střev nebo potížemi s jejich pohybem. Jedná se o velmi nepříjemný stav, který doprovází bolesti břicha a pocit nadýmání. Protože se stolice nepohybuje pravidelně, je tvrdá a suchá, což ztěžuje vyprazdňování. Existují tři hlavní příčiny zácpy:
- Strava s nízkým obsahem vlákniny
- Dehydratace
- Sedavý způsob života
V těhotenství může být zácpa dočasným a nepříjemným problémem. Často se objevuje i u dětí, které se již naučily používat toaletu, ale snaží se pohyby střev zadržet.
Proč používat čaj k léčbě zácpy
Pravidelná konzumace tekutin, jako je čaj a voda, patří mezi nejlepší způsoby, jak zácpě předcházet nebo ji léčit, když se příznaky objeví. Čím více je vaše tělo hydratované, tím více jsou střeva promazaná, a tím více vlhkosti se udržuje ve stolici. Některé bylinky v čajích vám mohou od nepříjemných projevů zácpy pomoci. Například kaskára se již po staletí používá jako rostlinné projímadlo. Najdeme ji v některých bylinných čajích a také v doplňcích stravy.
Který čaj je nejlepší pro úlevu od zácpy
Je mnoho čajů, které mají více či méně projímavé účinky. Pití těchto čajů vám nejen zajistí potřebnou hydrataci, ale také uleví od problémů se zácpou. Patří mezi ně:
1) Zelený čaj
Zelený čaj obsahuje vysoké množství kofeinu, což z něj činí ideální náhradu kávy. Je také plný antioxidantů. Při jeho použití k úlevě od zácpy se tělo také odreaguje a vy získáte další výhody čaje.
2) Fenyklový čaj
Fenykl se většinou používá v kuchyni, ale původně byl používán jako lék na zažívací potíže. Je vhodný již od narození, takže ho můžete bez obav použít i u dětí. Působí velmi rychle a má příjemně nasládlou chuť.
3) Lopuchový čaj
Jedná se o čínský druh čaje. Kořen lopuchu je prospěšný v boji proti infekcím a zánětům. Pomáhá také zmírnit zácpu.
4) Tulsi čaj
Tento čaj obsahuje různé fytochemikálie, které mají kromě projímavých vlastností mnoho dalších zdravotních přínosů, jako je například snížení hladiny cholesterolu.
5) Čaj z pískavice
Pískavice, neboli řecké seno se původně používala se jako bylina na vaření. Je známo, že její semena mají účinky, které vám pomohou zklidnit žaludek a také zmírnit zácpu. Obsahuje vysoké množství vlákniny a má klíčové minerály a vitamíny.
6) Černý čaj s agáve nebo medem
Klasický černý čaj, na který je spolehnutí při mnoha zažívacích obtížích, vám může výrazně pomoci zmírnit i zácpu.
7) Čaj ze senny
Sennový čaj je ve srovnání s ostatními druhy čaje silným projímadlem. Měl by se proto používat velmi střídmě.
8) Hřebíčkový čaj
Hřebíčkový čaj je nejlepší pro pročištění tlustého střeva. Jedná se však o silný druh a je třeba ho užívat v umírněném množství. Lze jej také použít k léčbě kandidy nebo jiných škodlivých bakterií.
9) Zázvorový čaj
Zázvorový čaj je základem asijské kuchyně. Pomáhá také při trávení.
10) Pampeliškový a kopřivový čaj
Jedná se o přírodní projímadlo, které se užívá ve formě čaje. Výhodou je, že si jej můžete velmi snadno vyrobit doma sami, protože kopřivy i pampelišky jsou v Česku hojně rozšířené.
11) Mátový čaj
Jedná se o velmi oblíbený aromatický čaj. Má skvělou chuť a prospívá trávicímu systému.
12) Šťovíkový čaj
Je mírně kyselý, ale používal se i při vaření a jako lék na zácpu.
13) Lékořicový čaj
Mnoho lidí má s pitím tohoto čaje problémy kvůli jeho chuti a vůni, ale je to silná bylina proti zácpě.
S bylinnými čaji to nepřehánějte a dodržujte doporučené dávkování. Pokud zácpa přetrvává déle než týden, poraďte se se svým lékařem.