Červené dlaně nevěstí nic dobrého, tělo tím upozorňuje na vážný zdravotní problém

Hyperfunkce štítné žlázy vzniká, když štítná žláza produkuje více hormonů, než je potřeba. Tím rozhodí celý organismus. Příznaky by vám měly pomoci nemoc včas odhalit.

Ruce za červenou oponou i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Když tělo stůně, dává to najevo škálou změn. Některé jsou nápadnější než jiné, přesto je dobré si všímat všeho, co je najednou jiné. Může to být změna chutí, nálad, velká únava nebo změněné barvy moči a stolice. Změnit se vám může ale také barva různých částí těla. Pro tentokrát se zaměříme na dlaně. Máte je výrazně červené a suché? Je to znamení, že je potřeba vyšetření lékaře.

Co znamenají červené dlaně?

Červené dlaně se mohou vyskytovat s řadou dalších příznaků v případě, že vaše štítná žláza stůně. Vaše štítná žláza produkuje hormony, které ovlivňují celý organismus a celou řadu procesů v těle. Ovlivňuje metabolismus, růst i imunitu. V případě, že pracuje víc, než by měla, se objeví příznaky tzv. hypertyreózy – nadměrné funkce štítné žlázy.

Proč je nutné odhalit hypertyreózu včas

Všechny poruchy i nemoci začínají postupně, takže zpočátku nejsou jejich příznaky tak výrazné. Snadno je zaměníte za jiné onemocnění nebo nad nimi mávnete rukou. To však není správně. Poruchy štítné žlázy je nutné odhalit včas, jinak mohou způsobit velké potíže. Vygradovaná hyperfunkce štítné žlázy může být dokonce životu nebezpečná.

Příznaky hypertyreózy

Nejběžnějším příznakem, který vás upozorní na hyperfunkci štítné žlázy, je otok v oblasti krku kolem štítné chrupavky, kde je štítná žláza uložena. Také si všimnete nepravidelného nebo zrychleného tlukotu srdce a pulzu. Zrychlení metabolismu se projevuje nervozitou, třasem a roztěkaností. Člověku je neustále teplo, nadměrně se potí a může se u něj objevit zčervenání v obličeji a na dlaních. Často se objevuje zvýšená lomivost nehtů a vypadávání vlasů.

Odběr krve injekcí z ohbí lokte iZdroj fotografie: Pixabay
Vyšetření krve ukáže hladiny hormonů štítné žlázy

Neobvyklé nebývá ani svědění nebo vyrážka. Člověk s hypertyreózou má zvýšenou chuť k jídlu, hodně jí, ale stále znatelně ubývá na váze a hubne. Doprovodným příznakem bývá únava jako následek přílišné roztěkanosti. Mohou se objevit deprese a vysoký krevní tlak.

Kdy k lékaři

Pokud se u vás objeví více než tři příznaky vypsané výše, je na čase vyrazit k lékaři. Lékař provede krevní odběry na vyšetření hormonů štítné žlázy. Podle jejich hladin pozná, zda je vaše štítná žláza skutečně nemocná nebo jsou vaše problémy vyvolané jinou příčinou. Rozhodně se nebojte navštívit lékaře včas. Máte-li ruce bledé a studené, může se jednat o pravý opak – nedostatečnou funkci štítné žlázy nebo o anémii.

Jaké jsou vaše zkušenosti s poruchami štítné žlázy?

Zdroj: Zdravě
Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články