Co prozrazují studené končetiny: Může jít o nedostatek železa či anémii

Studené ruce a nohy mohou být zapříčiněny mnoha faktory. Nejčastěji se však jedná o problémy s krevním oběhem, stravovací chyby či kouření.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Studené ruce a nohy mohou mít mnoho příčin. Může se jednat o nedostatečné prokrvení, zdravotní problém či  jednoduše způsob, jakým se vaše tělo přizpůsobuje venkovní teplotě. Z řady důvodů se s tímto problémem častěji setkávají ženy než muži. Jak vysvětluje Dr. Stacy Sampson, mezi nejčastější zdravotní problémy, které způsobují studené ruce a nohy, patří snížená činnost štítné žlázy (hypotyreóza), anémie, cukrovka a oběhové problémy, jako je Raynaudova choroba.

Studené ruce a nohy a štítná žláza

Hypotyreóza nastává, když štítná žláza neprodukuje dostatek hormonů štítné žlázy. Protože štítná žláza ovlivňuje celkový metabolismus vašeho těla, její nízký výkon zjednodušeně řečeno znamená, že se vaše spalování zpomalí.  Nejčastěji se objevuje u osob nad 60 let věku a běžnější bývá u žen. Jedním z příznaků hypotyreózy je právě pocit chladu. Mezi další příznaky patří únava, bolest a ztuhlost kloubů, suchá kůže, řídnutí vlasů a deprese.

Studené ruce a nohy a anémie 

Chudokrevnost může způsobit chlad v končetinách, protože při velkém nedostatku železa nemusí mít vaše červené krvinky dostatek hemoglobinu (bílkoviny bohaté na železo), aby mohly přenášet kyslík z plic do zbytku těla. Výsledkem jsou často právě studené prsty na rukou a nohou. Dalším důvodem, který způsobuje studené ruce a nohy a souvisí s krevním oběhem, je například Raynaudova choroba. U Raynaudovy choroby  totiž dochází ke stažení cév, což snižuje krevní oběh a končetiny jsou pak chladnější.

Studené ruce a nohy a diabetes

Pokud máte cukrovku, která není dobře kompenzována, může se postupem času rozvinout hned několik pozdních komplikací. Jednou z nich je periferní neuropatie, která vede k poškození nervů. Ta může způsobit, že vám bude připadat, že jsou vaše ruce a nohy chladné, i když je jejich skutečná teplota normální.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Studené ruce a nohy a nedostatek vitamínů

Pocit studených rukou a nohou může být způsoben také nedostatečnou výživou. V tomto případě se nejčastěji jedná o nedostatek vitamínu B12. Ten může vyvolat neurologické příznaky včetně pocitu studených rukou a nohou, necitlivosti nebo brnění. Vzhledem k tomu, že tělo jej nedokáže samo vyrobit, musíte jej získávat ze stravy. Je hojně obsažen například v mase a mléčných výrobcích. Mezi další příznaky nedostatku B12 patří:

 • únava
 • problémy s pohybem a rovnováhou
 • chudokrevnost
 • bledá kůže
 • dušnost
 • vředy v ústech

Studené ruce a nohy a kouření

Tento problém může být způsoben také některými zlozvyky, nejčastěji kouřením. Kouření mimo jiné poškozuje cévy v celém těle, ty se pak zužují a mohou tak přispívat ke studeným prstům na rukou a nohou. Navíc dlouhodobé kouření má negativní vliv na srdce (opět jde hlavně o poškození cév), pumpování krve je tak náročnější a nejvíce to pocítíte právě na rukou a nohou, kam se krev již tak dobře nedostává a ty jsou pak studenější.

Jak řešit studené ruce a nohy

V první řadě byste měli zjistit příčinu a začít ji léčit. Poraďte se s lékařem, nechte si udělat krevní testy. Studené ruce a nohy mohou být způsobeny také jinými faktory, případně i léky, proto je vhodné svůj stav s lékařem skutečně prokonzultovat, může vám doporučit jiná léčiva či navrhnout změny ve stravě. Mezitím můžete podniknout následující kroky:

 • noste teplé ponožky a rukavice
 • pravidelně cvičte, abyste podpořili krevní oběh
 • dbejte na zdravou a vyváženou stravu
 • při ležení si nohy podložte polštářem
 • dbejte na dostatečnou hydrataci 

Co pomáhá na studené ruce a nohy vám?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Zobrazit další články