Nezřetelná řeč, závratě, záchvaty a nevolnost jsou jen některé z mnoha příznaků, které by mohly naznačovat mrtvici. Rozhodně je nepodceňujte.
Cévní mozková příhoda, laicky zvaná mozková mrtvice, je akutní stav, který vyžaduje okamžitou lékařskou péči. Při mrtvici dochází k náhlému přerušení toku krve do mozku, což může způsobit vážné poškození mozkové tkáně a mít trvalé následky, včetně smrti. Lékařka Payal Kohli, M.D. připomíná nejčastější příznaky, mezi které patří problémy s řečí, porozuměním a koordinací. Na možnou mrtvici vás mohou upozornit i závratě, záchvaty a nevolnost.
Příznaky mrtvice
Příznakům mrtvice jsme se na JakZdravě věnovali již několikrát. Je důležité je správně rozpoznat a vyhledat lékařskou péči včas. Jak totiž upozorňuje lékařka Heidi Moawad, M.D., rychlost léčby je v tomto případě klíčová, léčba by měla být zahájena do tří hodin od výskytu prvních příznaků. Čím později dojde k rozpoznání symptomů a poskytnutí odborné péče, tím vyšší je riziko dočasného či trvalého postižení. Mezi příznaky patří například:
- Nezřetelná řeč: Potíže s mluvením a nesrozumitelná řeč jsou jedněmi z běžných příznaků mrtvice. Pokud si všimnete, že má někdo ve vašem okolí potíže s řečí (nejasné výrazy, nesrozumitelné slova nebo dokonce úplnou ztrátu schopnosti mluvit), zavolejte rychlou záchrannou službu.
- Závratě: Dalším možným příznakem mrtvice jsou závratě nebo pocit nejistoty při chůzi. To může být způsobeno poruchou rovnováhy způsobenou poškozením mozku.
- Záchvaty: Mrtvice může také vyvolat záchvaty, které jsou způsobeny narušením elektrické aktivity v mozku.
- Nevolnost: Při mrtvici se může dostavit i nevolnost či dokonce zvracení. Pokud si všimnete, že někoho trápí nevolnost nebo zvracení bez zjevného důvodu, je opět vhodné přivolat odbornou pomoc, obzvláště pokud jsou přítomny i další symptomy.
- Další příznaky: Mohou se objevit i bolesti hlavy, potíže se zrakem, částečné ochrnutí (například neschopnost ovládat jednu končetinu, povislý koutek či tvář).
Počty osob postižených mrtvicí se stále zvyšují
Počet lidí, které mrtvice potká, se stále zvyšuje. Zvláště alarmující je však výskyt cévní mozkové příhody u mladých lidí ve věku mezi 18 a 45 lety. Podle odborníků z UCHealth se počet výskytů u této věkové skupiny v posledních letech téměř zdvojnásobil. Na vině je pravděpodobně nezdravá strava, obzvláště potraviny s vysokým obsahem cukru a soli.
Problematický je i nedostatek pohybu. Znovu tedy zdůrazňujeme důležitost prevence, jak už jsme na JakZdravě ostatně zmiňovali mnohokrát. Snažte se věnovat alespoň 90 minut týdně cílenému pohybu a vybírat si zdravější varianty pokrmů.