Co znamená chvilkové zatmění před očima? Říká se mu také „střelecký úder“ a může za něj stlačení obratlové tepny

Ačkoliv se chvilkové zatmění očí může zdát jako nepatrný příznak, jedná se o problém varující před potenciálním nebezpečím. Rozhodně byste jej neměli ignorovat.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Pokud se vám již někdy stalo, že jste například řídili nebo vykonávali náročnější domácí práce a najednou se vám zatmělo před očima, rozhodně byste měli zpozornět. Podle lékařky Nancy Hammond by se totiž mohlo jednat o závažný problém, známý také jako „střelecký úder“ či polohová mrtvice, který nastává při stlačení obratlových tepen (zejména při otočení hlavy) a může vést k závažným problémům, jako je například krevní sraženina, která souvisí se vznikem mozkové mrtvice. 

„Střelecký úder“ a vaše zdraví 

Střelecký úder neboli polohová mrtvice je tzv. syndrom komprese vertebrální tepny a dochází k němu zpravidla při určitém natočení hlavy – podobně jako je tomu například u střelců, když stojí v poloze pro míření. První takový úder byl navíc zaznamenán právě na lukostřelecké soutěži v roce 1957, kdy jeden ze sportovců náhle ztratil vědomí. Při následném vyšetření lékaři nedokázali zjistit jasnou příčinu, dokud však jeden z lékařů náhodou neotočil pacientovu hlavu na jednu stranu. 

V ten moment se ukázalo, že průtok krve v tepnách byl přerušen vlivem příliš dlouhého koukání do strany. Pokud jste se tedy již někdy setkali se situací, kdy jste se dívali doleva či doprava nebo jste prudce otočili hlavu a došlo k zatmění, příčinou bylo se vší pravděpodobností skřípnutí obratlových tepen. Je ovšem důležité, abyste tento problém neignorovali a začali jej včas řešit, protože se můžete potýkat s velkým nebezpečí – zejména pokud často řídíte auto. Raději proto co nejdříve vyhledejte lékaře. 

Další možné příčiny tohoto problému  

Střelecký úder postihuje nejčastěji jedince ve věku od 50 do 79 let, a to především mužského pohlaví – vzácně jej pak lze diagnostikovat také u dětí. Ačkoliv bývá jeho nejčastější příčinou stlačení obratlové tepny, existují další problémy, které jej mohou způsobovat. Mezi ty patří především: 

  • hernie plotének
  • krční spondylóza
  • osteocyt
  • artritické změny páteře
  • hypertenze
  • osteoartróza
  • hyperlipidemie
  • cukrovka 2. typu
  • kouření
iZdroj fotografie: Depositphotos

Co se týče příznaků, tak se kromě zatmění před očima mohou pacienti potýkat také se závratěmi, mdlobami, zhoršeným viděním, hučením v uších, nevolností a mnohdy i notorickými potížemi. Je ovšem důležité poznamenat, že toto onemocnění lze velmi těžko rozeznat včas, a proto jej většina lidí řeší, jakmile se objeví první zatmění. 

Léčba syndromu „střeleckého úderu“ 

Vzhledem k tomu, že je syndrom střeleckého úderu poměrně vzácné onemocnění, lékaři stále nedokázali kompletně standardizovat jeho léčbu. Ve většině případů však pacient musí podstoupit chirurgický zákrok. Existují ovšem způsoby, jak si pomoci snadnější cestou, a to například imobilizací krku pomocí krční ortézy nebo krčního límce. Lékaři také doporučují pacientům, aby zbytečně neotáčeli hlavu a jako prevenci před mozkovou mrtvicí jim obvykle podávají antikoagulační léky. 

Pokud však tento druh léčby nezlepší příznaky, může být nutná operace. Mezi postupy, které se nejčastěji používají, patří například chirurgická dekomprese vertebrální tepny, korekční fúze obratlů C1 a C2, endovaskulární stentování vertebrální tepny a embolizace symptomatické nedominantní vertebrální tepny pomocí cévky – lékaři však často individualizují léčbu pro každou osobu v závislosti na základní příčině cévní komprese nebo poranění.

Jak se před tímto problémem chráníte vy?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články