Skryté příznaky závažných nemocí, kterými vás nohy upozorňují na velké nebezpečí. Každý by je měl znát, bez ohledu na věk

Vaše tělo k vám promlouvá a vysílá signály, když je něco v nepořádku. Signály mohou vysílat i vaše nohy a napovídat vám, že se s vaším tělem něco děje.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Noha je velmi složitá část těla, ale bereme ji jako samozřejmost. Pokud se podíváte z blízka na své nohy, mohou vám odhalit některé zdravotní problémy. Jestliže nemáte problém, většinou se asi o nohy moc nezajímáte, ani se o ně nijak výjimečně nestaráte. Jenže ony vám opravdu mohou posílat signály, díky kterým lze včas odhalit zdravotní problémy, uvádí Joseph Dobrusin.

1. Studené nohy a špatné prokrvení

Příčin je hned několik. Může jít například o dědičnou cévní poruchu, cukrovku, ale i důsledek špatného životního stylu, zejména kouření. Jedná se o oběhový problém a špatný průtok krve. Vysoké hladiny cukru v krvi mohou zúžit tepny a snížit průtok krve, což vede ke studeným nohám.

iZdroj fotografie: Pixabay

2. Palčivá bolest nohou

Většinou tento problém postihuje lidi s diabetes. Příčinou je poškození nervů na nohou, které se nazývá neuropatie, ale může se jednat i o běžný zánět způsobený například sportem.

3. Oteklé nohy

Když si všimnete oteklých nohou, nepanikařte, existuje velmi mnoho neškodných příčin, jako je například těhotenství nebo nevhodná obuv. V případě, že je tento stav velmi častý nebo přetrvává, může se jednat o onemocnění ledvin, dnu či žilní nedostatečnost. Dále to může být způsobeno zvýšenou hladinou kyseliny močové nebo zánětlivou artritidou. Vždy je lepší navštívit lékaře a svůj stav s ním zkonzultovat.

iZdroj fotografie: Pixabay

4. Zbarvené nebo zdeformované nehty na nohou

Nejběžnější příčinou je mykóza, ale také malý úraz způsobený například při turistice nebo bowlingu, aniž byste si toho vůbec všimli. Pokud zaznamenáte, že vaše nehty změnily barvu, objevují se na nich malé otvory, bílé čáry nebo jsou propadlé, může to být známka vážného onemocnění, ale i následek chemoterapie.

5. Bolestivý vřed, který se nehojí

Nejčastěji se tento problém vyskytuje u cukrovkářů. Vřed se obvykle objeví na kotníku, a to v důsledku žilní nedostatečnosti a periferní neuropatie, ale může se jednat i o maligní melanom. Vředy by se měly běžně zahojit v rozumném čase, pokud se ovšem nehojí, je nutné navštívit lékaře, zjistit, proč tomu tak je, a pokud možno vyloučit nebezpečné stavy, jako je například rakovina kůže.

iZdroj fotografie: Pexels

6. Tmavá čára nebo modřina pod nehtem

I když se jedná o velmi vzácný stav, může to být známka melanomu, potencionálně smrtelné formy rakoviny kůže. Obvykle vypadá jako hnědý nebo černý pruh na nehtu, ale může se jednat i o běžný neškodný hematom způsobený úrazem.

7. Zdánlivě bezdůvodná bolest nohou

Nejčastěji se jedná o artritidu, zánět šlach nebo diabetickou artropatii. Někdy to může být důsledek běžného zranění, i když si jste jisti, že se vám nic nestalo, ale může se také jednat o trvalý stav jako následek jiné nemoci.

iZdroj fotografie: Pexels

8. Necitlivost nebo chvění nohou

Příčin může být hned několik, například neuropatie, cukrovka či takzvaná spinální stenóza. Také může jít o projev nedostatku vitamínu B12 nebo následek chemoterapie. Pokud si všimnete, že bolestivý stav přetrvává nebo se bolest opakuje několikrát denně a trvá déle než několik minut, je nutné vyhledat lékaře.

Zdroj: BannerHealth

Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Zobrazit další články