Co opravdu znamená bolest hrudi a píchání srdce? Oba případy indikují varovný signál

Nepříjemné pocity na hrudi není radno brát na lehkou váhu. A to bez ohledu na to, zda jde o tlak, brnění, mravenčení, nebo dokonce bolest.

i Zdroj fotografie: Unsplash
                   

Abychom vás zbytečně neděsili, začneme dobrou zprávou: Ve většině případů jsou výše uvedené pocity jen prvním varováním našeho těla. Infarkt či jiná srdeční příhoda se totiž jen vzácně objeví zcela nečekaně bez jakýchkoli předchozích náznaků. I tak je ovšem potřeba brát podobné výstrahy vážně a navštívit praktického lékaře, který vás pošle na sérii vyšetření u svých kolegů specialistů.

Cardialgia a další diagnózy

Pokud uposlechnete naší rady, ve vašich lékařských záznamech se objeví latinské slovíčko cardialgia, tedy bolest srdce. A zdaleka nebudete jediní. Pacientů se srdečními onemocněními v České republice rychle přibývá, a jsou mezi nimi stále častěji také mladší ročníky. Na vině je nejen hektický životní styl kombinovaný s nedostatkem zdravého pohybu a často i pracovními povinnostmi nabouraným spánkovým režimem, ale také alkohol a kouření. Těmto zlozvykům Češi holdují více než většina ostatních Evropanů.

iZdroj fotografie: Pixabay
Nepodceňujte nepříjemné pocity na hrudi

V závislosti na výsledcích vašich testů stanoví konkrétní diagnózu. Obvykle jde o jednu z těchto: srdeční arytmie, angina pectoris, kardiomyopatie, myokarditida, perikarditida, akutní nebo chronické srdeční selhání či některá z vrozených srdečních vad. I když zní některé z uvedených názvů velmi ošklivě, je důležité nepropadat panice. Při správné léčbě si totiž většina pacientů může i nadále užívat plnohodnotného života, je-li onemocnění odhaleno včas.

Život se srdečním onemocněním

Medicína naštěstí pokročila natolik, že už je dnes možné zachránit i nemocného, který by ještě před několika dekádami na srdeční onemocnění zemřel. Lékaři si pomáhají nejen pokročilými léky, ale svedou i velmi náročné transplantace srdce. Česká republika se v tomto ohledu může pochlubit pracovištěm špičkové úrovně, Transplantcentrem v pražském IKEM.

iZdroj fotografie: Pexels
Možná budete muset upravit jídelníček

Transplantace je nicméně krajním řešením, ke kterému vůbec nemusí dojít, budete-li se řídit radami lékařů. Ti vám pravděpodobně naordinují mimo jiné změnu jídelníčku. Kromě zákazu alkoholu si budete muset odpustit také sůl a většinu živočišných tuků. Naopak častěji byste měli konzumovat čerstvé ryby, nejlépe mořské, celozrnné pečivo, ovoce a zeleninu. Budete také muset pravidelně cvičit a vyhýbat se stresu, třeba i ze sledování sportovních utkání, které mohou kardiakům mezi fanoušky pořádně zavařit.

Zdroj: University of Utah
Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Zobrazit další články