Nízký tlak nezabíjí, ale signalizuje závažnou nemoc. Při mdlobách a závratích pomůže správná poloha hlavy

Nízký tlak dokáže také hodně potrápit. Není ale tolik nebezpečný jako tlak vysoký, který přímo ohrožuje kardiovaskulární systém.

i Zdroj fotografie: Freepik
                   

V souvislosti s krevním tlakem se nejčastěji moderní medicína zaobírá hypertenzí, tedy vysokým krevním tlakem, jenž je pro lidský organismus nebezpečný. Nízkým tlakem trpí také dost lidí, ale protože život neohrožuje tolik jako vysoký tlak, věnuje se mu méně pozornosti. Lékařka Christina Georgia Kokorelis, MD si myslí, že i lidem s nízkým tlakem by se mělo dostat hlavně doporučení, co dělat.

Co je to krevní tlak

Krevní tlak je vlastně síla, kterou krev působí na cévní stěny, když jimi protéká. Udává se v mm Hg, což představuje milimetry rtuťového sloupce. Měří se přitom vždy dvě hodnoty – systolický a diastolický tlak. Systolický je výše tlaku během stažení srdce a vypuštění krve do krevního oběhu. Diastolický tlak představuje tlak v klidové fázi srdci. Normální hodnotou je 120/80 mm Hg, přičemž ta je závislá na věku, pohlaví i zdravotním stavu.

Jak poznáme nízký tlak

Pokud člověk trpí nízkým tlakem, často se u něho objeví motání hlavy a závratě. To samo o sobě není nebezpečné, tedy až do chvíle, kdy v důsledku toho člověk upadne na zem a přivodí si zranění. Dále se u pacientů s nízkým tlakem vyskytuje omdlévání, bolest hlavy, mžitky před očima, studené ruce, pocení, hučení v uších, pocit žízně, časté zívání a únava, neschopnost se soustředit. Není to tedy nic, co by se nedalo přežít, ale svým způsobem to otravuje život.

Co může nízký tlak způsobit

Kromě toho, že někteří lidé mají nízký tlak bez příčiny, tedy bez toho, aby trpěli nějakou nemocí, se tento problém objevuje také při užívání určitých typů léků – například tricyklická antidepresiva, diuretika, blokátory kalciových kanálů, léky na erektilní disfunkci, beta-blokátory. Na vině ale může také dehydratace a nedostatek živin, vydýchaný vzduch, šokový stav, vnitřní krvácení, nemoci ledvin, srdce a dalších vnitřních orgánů. Objevit se může i v těhotenství.

iZdroj fotografie: Pixabay
Nízký tlak způsobuje ospalost a únavu

Jak se nízký tlak léčí

Při dehydrataci, která trápí většinou starší generaci s omezenou potřebou pít, je nutné pravidelně doplňovat tekutiny. Nízký tlak se neléčí léky, ale úpravou životního stylu pestrou a vyváženou stravou a vhodnou pohybovou aktivitou. Pacient může i více solit, protože sůl, respektive sodík, pomáhá tlak zvyšovat. Černá káva nebo čaj pomohou jen na chvíli, jinak mají diuretické vlastnosti, čímž naopak mohou k nízkému tlaku přispívat.

Opatrně na mdloby a pády

Člověk s nízkým tlakem je ohrožený hlavně pády z mdlob. Stane se to například tehdy, když dlouho stojí na jednom místě – třeba na zastávce MHD. Pomáhá snížení polohy hlavy, třeba se předklonit. Dobré je také vyhýbat se prostorám s vydýchaným vzduchem. Pokud už se v nich člověk vyskytuje a nemá možnosti odejít, může si pomoci zkřížením nohou.

Jakým způsobem si pomáháte při nízkém tlaku vy?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
107 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články