Barva moči slouží jako detektor nemocí. Přiložená tabulka vám poradí, kdy je čas vyhledat lékaře

Rozpoznejte podle barvy své moči váš zdravotní stav. Tento indikátor niky nelže a dokáže odhalit i skutečně dobře skryté problémy či nedostatky.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Lidské tělo funguje jako dokonalý mechanismus, ve kterém jistým způsobem vše souvisí se vším. Pokud tedy nastanou výrazné změny či podezřelé příznaky, zpravidla to mívá svou příčinu. Stejně je to i s močí a její barvou. Jsou totiž odstíny, které jsou normální, ale i ty, které vyzívají k okamžité návštěvě lékaře. Jednotlivé barvy proto rozeznala a popsala také vědecká žurnalistka Kathryn Watson.

Proč pozorovat barvu moči?

Přestože je toto téma obecně poměrně citlivé a také velmi málo rozebíráno, nemělo by být považováno za tabu. Právě naopak, moč je v lidské těle velmi podstatná, a od její přesné podoby se může odvíjet celá řada věcí. Je proto důležité sledovat jak intervaly a délku samotného močení, tak i další parametry a jevy, jako je množství moči, barva moči ale i to, zda vás močení bolí či pálí, nebo je tento úkon naprosto bezproblémový a bez jakýchkoliv zjevných potíží.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Důležité je toto sledování právě proto, že močení je z největší části řízeno ledvinami. Ty jsou však poměrně dosti křehké a snadno mohou nachladnout, či jinak onemocnět a vyvést tak celé močové ústrojí z normálního a přirozeného stavu. Nesprávně fungující ledviny jsou tedy zásadním problémem, který může spustit řadu dalších zdravotních potíží a nemilých komplikací. Lepší je se proto zaměřit na pozorování vaší moči, která vám o vašem zdravotním stavu může napovědět víc.

Normální barva moči

Přestože je každé tělo jiné, má jinak nastavené pochody a také jednotlivé úkazy mohou být lehce odlišné, za normální a běžnou barvu moči u zdravého člověka je považována ta, která má poměrně světlé zabarvení s lehkým nažloutlým pigmentem. Pokud je však vaše moč tmavší, nebo naopak výrazně světlejší či s jinobarevnými podtóny, někde je pravděpodobně problém.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Není tomu však vždy jenom tak a barvu moči může také výrazně ovlivnit to, co v posledních dnech konzumujte, ať už se jedná o potraviny, nápoje či nejrůznější pochutiny. Svůj vliv na přesnou podobu moči mají také mnohdy například i léky, a proto je dobré vždy vědět, jaké jsou jejich vedlejší účinky a jak mohou s vaším tělem reagovat.

Světlé až průhledné zbarvení moči

V případě, že je vaše moč velmi světlého, nebo dokonce až průhledného rázu, nejspíše máte ve vašem těle až příliš velké množství tekutin a moč je tak značně naředěná. Většinou je tato podoba moči výsledkem nadměrného příjmu tekutin, který však také není tou nejzdravější variantou. Ledviny jsou v tomto případě až příliš namáhány tím, že se snaží „držet tempo“ zároveň s přijatými tekutinami. Tento stav tak může způsobit například nerovnoměrnou hladinu sodíku v krvi a také další zdravotní komplikace.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Tmavě žluté zbarvení moči

Pokud má vaše moč tmavě žluté, nebo dokonce až lehce medové zbarvení, může to znamenat, že trpíte výraznou tělesnou dehydratací. Ta může být akutního, ale i dlouhodobějšího rázu, často se však projeví až po nějaké době. Tato moč má kromě své výrazné barvy také znatelně výraznější zápach, který by již sám o sobě měl upozorňovat na tuto potíž. Další možností tmavšího zbarvení moči jetaké její dlouhodobé zadržování, například i v řádu několika hodin. V močovém měchýři kvůli tomu nahromadí větší množství toxinů, které jsou z těla touto formou vyplavovány, a ty způsobí výraznější zbarvení.

Růžová nebo červenější barva moči

Narůžovělá nebo také výrazně načervenalá barva moči může být v mnoha případech spojena právě se stravou, kterou dlouhodobě přijímáte. Toto zbarvení způsobuje především vysoká konzumace bobulí, červené řepy a rebarbory, ale také léků jako jsou laxativa nebo antibiotika. U těch by to však mělo být vždy uvedeno v příbalovém letáčku V tomto případě je však důležité tento jev bedlivě sledovat, a dát si pozor na to, zda se to neděje opakovaně.

iZdroj fotografie: Depositphotos

V takovém případě se totiž může jednat o horší variantu problému, a tedy o infekci močových cest, prostaty nebo dokonce o onemocnění ledvin či nádor v této oblasti. S těmito problémy je však většinou spojená také, bolest či pálení při močení svědění v oblasti podbřišku nebo bolest ve spodní části zad. V takovém případě rozhodně neváhejte a co nejrychleji kontaktujte lékaře, který stanoví přesnou diagnózu a naordinuje vám léčbu.

Tmavě hnědá moč

Zbarvení moči do tmavě hnědé může být ovlivněno hned dvěma faktory. První z nich je neškodný a jedná se často o výsledek stravování. Pokud například delší dobu konzumujete výraznější množství fazolí, čočky, kávy, nebo například rebarbory, může se vaše moč důsledkem toho zbarvit do tmavě hnědého odstínu. Druhá z možností však již tak neškodná není.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Znamenat totiž může opět značnou tělesnou dehydrataci, která však postihuje také samotné ledviny. Navíc je toto zbarvení typické také pro situaci, kdy dehydrované tělo bojuje s viry, bakteriemi či škodlivými toxiny a značí tak začínající onemocnění nebo virózu v těle. Nejlepší je tak navštívit svého obvodního lékaře, který na základě specializovaných testů zjistí, kde nastal problém a pomůže vám s jeho řešením.

Oranžová barva moči

Dalším vychýlením od normálního zbarvení moči je také to oranžové. To bývá velmi často způsobeno například nesprávnou funkcí žlučovodu, případně se selháním jater či opět výraznou dehydratací. Pokud je však tento jev spíše jednorázový, může být způsoben karoteny, což jsou složky, které jsou obsaženy například v mrkvi či vitamínových doplňcích stravy. Také se může jednat, podobně jako i u červeného zbarvení, o vedlejší účinek spojený s užíváním antibiotik.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Znatelně zakalená moč

Zakalená moč patří spíše k nepříliš pozitivním znamením a nejčastěji je způsobena například ledvinovými kameny či jinou potíží v oblasti ledvinového ústrojí. K tomu se však často připojuje také bolest spodní části zad, či nahmatání hmoty v bederních jamkách. Kontaktování lékaře je tedy skutečně potřebné a čím rychleji, tím lépe. Pokud však tuto příčinu vyloučí, může se jednat například o těhotenství či důsledek špatných stravovacích návyků a nezdravé životosprávy.

Namodralá či nazelenalá moč

Pokud s vám při močení zdá, že má tato vaše tělní tekutina skutečně neobvyklou, a to namodralou či nazelenalou barvu, může se jednat například o vliv potravinářského barviva. Většinou k tomuto jevu může docházet po konzumaci různých barevných dobrot a pochoutek. Ve výjimečnějších případech se může jednat také o vliv léků a antibiotik, opět by to však mělo být uvedeno v příbalovém letáku.

Jednoduchá tabulka barevnosti moči

Aby pro lidi nebylo složité zjišťovat a pátrat po tom, co jejich tělu chybí, vytvořili lékaři šikovnou a užitečnou tabulku, kde jsou jednotlivé odstíny moči i jejich příčina hezky a stručně vysvětleny. Stačí se tak jen podívat a máte jasno o tom, co se ve vašem těle nejspíše děje.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Velmi světlá, až průhledná barva močipříliš velké množství přijatých tekutin
Klasická světle žlutá barva močizdravá moč bez problémů
Tmavě žlutá barva močidehydratace těla nebo dlouhé zadržování moči
Oranžová barva močiNesprávná funkce žlučníku, jater nebo dehydratace
Růžová či červená barva močikonzumace bobulí, řepy nebo léků/ zánět ledvin
Tmavě hnědá barva močivliv potravin (káva, fazole, čočka) / poškození ledvin
Namodralá či nazelenalá barva močivliv potravinářského barviva
Výrazně zakalená močLedvinové kameny či jiné potíže

Jaký máte názor na sledování moči a toto téma jako takové?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Zobrazit další články