Málokdo je zapřísáhlým abstinentem. Čas od času neuškodí dopřát si sklenku červeného nebo si po dobrém nedělním obědě nalít pivo. Přílišná konzumace alkoholu má ale na organismus devastující vliv. A čím déle trvá, tím více se problémy prohlubují.
Člověk by tomu možná ani nevěřil, ale alkohol dokáže doslova měnit složení našeho těla. Pro udržení zdraví je nezbytná homeostáza (stálost vnitřního prostředí), na kterou má alkohol také silný vliv. Užívání alkoholu zkrátka obnáší mnoho rizik, proto se smí konzumovat po dosažení dospělosti z oprávněných důvodů. Různé státy mají však stanovené různé věkové hranice:
- Spojené státy americké ‒ 21 let
- Japonsko ‒ 20 let
- Kypr ‒ 17 let
Zvyšuje se riziko vzniku rakoviny
Studie publikovaná v roce 2012 v časopise Annals of Oncology prokázala, že pití alkoholu výrazně zvyšuje riziko nádorového onemocnění. U těžkých alkoholiků existuje velmi vysoké riziko, že se u nich objeví rakovina jícnu a jazyka. Ovšem i umírněnější konzumace alkoholu se pojí s vyšší pravděpodobností, že můžeme onemocnět rakovinou úst a hrdla. U žen se to týká zejména rakoviny prsu.
Nastolení mikrobiální nerovnováhy
Nadměrný příjem alkoholu spolu s rozvrácením homeostázy ovlivňuje mikrobiální flóru v našem těle. Nejhorší vliv má konkrétně na mikroby ve střevech, kteří jsou naprosto nepostradatelní pro správné trávení a zpracovávání potravy. Nerovnováha panující v trávicím traktu se pak projevuje průjmy, nadýmáním nebo naopak zácpou.
Poruchy dlouhodobé paměti
Nezřízené popíjení působí značně destruktivním způsobem na nervovou soustavu a na samotný mozek obzvlášť. I jednorázová alkoholická jízda může způsobit výpadek paměti na krátkou dobu. Užívání alkoholu po dobu měsíců a let ovšem způsobuje poruchy s dlouhodobou pamětí, což je daleko závažnější problém. Bylo dokonce prokázáno, že narušuje mozkovou tkáň, čímž značně vzrůstá riziko mozkové mrtvice.