Začíná to suchou pokožkou, poté se rozšíří do orgánů. Běžná nemoc postihuje mnohé, ale moc se o ní nemluví

Systémová skleróza je velmi obávané autoimunitní onemocnění, a přestože na ni stále neexistuje lék, její samotná léčba se během posledních let zdokonalila.

suchá pokožka i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Systémová skleróza (SS) je autoimunitní onemocnění, kterého se obává mnoho lidí. Jedná se totiž o stav, při kterém imunitní systém napadá lidské tělo. Zdravá tkáň je tak ničena, protože se imunitní systém mylně domnívá, že jde o cizorodou látku nebo nebezpečnou infekci. Existuje mnoho druhů autoimunitních poruch, které mohou postihovat různé tělesné systémy, ale tento patří k těm nejhorším. Seznamte se systémovou sklerózou, uvedl Jaime Herndon, MS, MPH, MFA a University of Illinois

Systémová skleróza

Systémová skleróza se vyznačuje změnami struktury a vzhledu kůže, což je způsobeno zvýšenou produkcí kolagenu, který je součástí pojivové tkáně. Porucha se však neprojevuje pouze v této oblasti. Většinou totiž ovlivňuje i vaše cévy, svaly, srdce, trávicí systém, plíce a ledviny. Znaky systémové sklerózy se také mohou objevit i u jiných autoimunitních onemocnění a pokud k tomu dojde, nazývá se to smíšená porucha pojiva.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Onemocnění SS se obvykle vyskytuje u lidí ve věku 30 až 50 let, ale může být diagnostikováno všem věkovým skupinám. Krom toho jsou to většinou ženy, které mají větší pravděpodobnost, že se u nich nemoc objeví. Příznaky a závažnost se u jednotlivých osob liší v závislosti na zapojených systémech a orgánech. Systémová skleróza se také nazývá sklerodermie, progresivní systémová skleróza nebo CREST syndrom. 

Příznaky systémové sklerózy 

Systémová skleróza v počátečních stadiích postihuje především kůži. Můžete si tak například všimnout jejího zhrubnutí a vzniku lesklých oblastí kolem úst, nosu, prstů a dalších oblastí blízko kostí. S postupujícím vývojem onemocnění pak tato místo začnou být omezená, co se týče jejich pohybu. Mezi další příznaky patří:

  • vypadávání vlasů
  • usazeniny vápníku nebo bílé hrudky pod kůží
  • bolest kloubů
  • dušnost
  • suchý kašel
  • průjem
  • zácpa
  • potíže s polykáním
  • nadýmání břicha po jídle
  • Raynaudův fenomén (zbělení či zmodření končetin, když jste v chladu nebo pociťujete extrémní emoční stres)

Příčiny systémové sklerózy 

Systémová skleróza vzniká, když tělo začne nadměrně produkovat kolagen, který se dále hromadí v tkáních. Je to totiž hlavní strukturální bílkovina, která tvoří všechny tkáně. Lékaři si však prozatím nejsou jistí, co přesně způsobuje, že ho tělo produkuje příliš. Přesná příčina systémové sklerózy tak není známa. Mezi rizikové skupiny, u kterých je pravděpodobnost vzniku tohoto onemocnění vyšší, patří Američané, Afroameričané, lidé užívající chemoterapeutika a lidé vystavení křemičitému prachu nebo organickým rozpouštědlům.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Diagnostika systémové sklerózy 

Diagnostikovat systémovou sklerózu lze především během fyzikálního vyšetření, kdy může lékař identifikovat některé kožní změny. Dále také o nemoci může vypovědět vysoký krevní tlak, který je způsoben změnou funkcí ledvin. Lékař v takovém případě může nařídit krevní testy, jako je vyšetření protilátek, revmatoidního faktoru a rychlosti sedimentace, aby určil, zda se opravdu jedná o SS. Další diagnostické testy mohou zahrnovat rentgenový snímek hrudníku, vyšetření moči, CT vyšetření plic a kožní biopsii.

Léčba systémové sklerózy 

Lék na systémovou sklerózu jako takový v současné bohužel neexistuje, tudíž onemocnění nelze kompletně vyléčit. Včasná léčba však může pomoci zmírnit příznaky a zpomalit jejich vývoj. Nejčastěji tak doktoři pro léčení používají kortikosteroidy, imunosupresiva nebo nesteroidní protizánětlivé léky. V závislosti na příznacích pak pacienti navštěvují fyzikální a světelné terapie nebo také užívají léky na krevní tlak a podporu dýchání.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pro udržení zdraví během systémové sklerózy jsou většinou pacienti nuceni změnit svůj životní styl. Například tak přestávají kouřit cigarety, snaží se být fyzicky aktivní a vyhýbají se potravinám, které způsobují pálení žáhy. Jedinci, u kterých dochází k progresi příznaků, mohou také čelit komplikacím, jako je srdeční selhání, rakovina a selhání ledvin.

Jaké jsou vyhlídky lidí se systémovou sklerózou? 

Ačkoliv se léčba systémové sklerózy za posledních 30 let výrazně zlepšila, stále nebyl vytvořen přípravek, který by jí dokázal kompletně vyléčit. Existuje však mnoho různých postupů pomáhající lidem s tímto onemocněním zvládat jejich příznaky, což jim doslova prodlužuje životy. Dále jsou k dispozici také různá podpůrná sezení, kde pacienti mohou vést rozhovory s dalšími lidmi, které potkal ten samý osud.

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Zobrazit další články