Když imunitní systém zaútočí na střeva: S Crohnovou chorobou se potýká stále více lidí. Jak poznat, že jí trpíte?

Crohnova choroba je dlouhodobé zánětlivé onemocnění trávícího traktu. Její projevy mohou být mírné, ale i velmi závažné, pokud nastanou komplikace.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Crohnova choroba je chronické autoimunitní onemocnění trávicího traktu. Může mít bolestivý průběh s život ohrožujícími komplikacemi. MUDr. William Faubion popisuje její příznaky, možnosti léčby a komplikace, které s sebou toto nepříjemné onemocnění přináší.

Co to Crohnova choroba je

Crohnova choroba je zánětlivé onemocnění trávicího traktu. Může postihnout kteroukoliv část trávicího traktu od dutiny ústní až po konečník. Nejčastěji se vyskytuje v tenkém a tlustém střevě. Při Crohnově chorobě může být postižena jakákoli část tenkého nebo tlustého střeva a může se jednat o souvislé postižení nebo postižení více úseků. 

Co Crohnovu chorobu způsobuje

Přesná příčina Crohnovy choroby není dosud známa. Dříve se podezřívala strava a stres, ale nyní lékaři vědí, že tyto faktory mohou Crohnovu chorobu zhoršovat, ale nezpůsobují ji. Na jejím vzniku se pravděpodobně podílí několik faktorů, například dědičnost a špatně fungující imunitní systém. Je možné, že Crohnovu chorobu může vyvolat virus nebo bakterie; vědci však zatím takový spouštěč neidentifikovali.

Jak se Crohnova choroba projevuje

Příznaky Crohnovy choroby mohou být velmi mírné, ale i poměrně závažné. Obvykle se rozvíjejí postupně, ale někdy se objeví náhle, bez varování. Obvyklá jsou i bezpříznaková období. Když je onemocnění aktivní, příznaky obvykle zahrnují:

 • průjem
 • horečku
 • únavu
 • bolest břicha a křeče
 • krev ve stolici
 • vředy v ústech
 • sníženou chuť k jídlu a úbytek hmotnosti

Léčba Crohnovy choroby

Crohnovu chorobu zatím nelze vyléčit, ale onemocnění lze regulovat. Existuje řada možností léčby, které mohou zmírnit závažnost a četnost příznaků. 

 • Léky: K léčbě Crohnovy choroby je k dispozici několik typů léků. Běžně se používají léky proti průjmu a zánětu, imunomodulátory či antibiotika. Mezi pokročilejší možnosti patří biologické léky, které k léčbě onemocnění využívají imunitní systém těla. Léky nebo kombinace léků závisí na příznacích, anamnéze onemocnění a závažnosti stavu. 
 • Chirurgický zákrok: Pokud méně invazivní léčba a změna životního stylu příznaky nezmírní, může být nutný chirurgický zákrok. Ten obvykle zahrnuje odstranění poškozených částí trávicího traktu či opravu poškozené tkáně a léčbu hluboké infekce. 
 • Dieta: Jídlo Crohnovu chorobu nezpůsobuje, ale může vyvolat její propuknutí. Dietní plán, který funguje u jedné osoby s Crohnovou chorobou, nemusí fungovat u jiné. Je to proto, že nemoc postihuje různé oblasti trávicího traktu. Změna životního stylu a stravy může pomoci snížit opakování příznaků a zmírnit jejich závažnost.
iZdroj fotografie: Freepik

Přidružená onemocnění

Crohnova choroba může vést k jedné nebo více z následujících komplikací:

 • Střevní obstrukce: Crohnova choroba může postihnout celou tloušťku střevní stěny. Časem se mohou části střeva zjizvit a zúžit, což může zablokovat průtok trávicího obsahu. Může být nutný chirurgický zákrok k odstranění nemocné části střeva.
 • Vředy: Chronický zánět může vést ke vzniku otevřených vředů kdekoli v trávicím traktu.
 • Píštěle: Někdy se vředy mohou zcela rozšířit přes střevní stěnu a vytvořit píštěl. Nejčastějším druhem jsou píštěle v blízkosti anální oblasti. V některých případech se může píštěl infikovat a vytvořit absces, který může být život ohrožující, pokud není léčen.
 • Anální trhlina: Jedná se o malou trhlinu ve tkáni, která lemuje konečník, nebo v kůži kolem konečníku, kde může dojít k infekci. Často je spojena s bolestivou stolicí a může vést ke vzniku perianální píštěle.
 • Podvýživa: Průjem, bolest břicha a křeče vám mohou ztěžovat přijímání potravy nebo vstřebávání dostatečného množství živin střevem. Častá je i chudokrevnost v důsledku nízké hladiny železa nebo vitamínu B-12 způsobené onemocněním.
 • Krevní sraženiny: Crohnova choroba zvyšuje riziko vzniku krevních sraženin v žilách a tepnách.
 • Další zdravotní problémy: Crohnova choroba může způsobovat problémy i v jiných částech těla. Mezi tyto problémy patří anémie, kožní poruchy, osteoporóza, artritida a onemocnění žlučníku nebo jater. 

Jaké jsou vaše zkušenosti s tímto onemocněním?

Zdroj: MayoClinic

Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články