Deprese je jednou z nejčastějších duševních nemocí. Jde o duševní poruchu, která však ovlivňuje také fyzické zdraví a pohodu.
Duševní nemoc má pochopitelně své příznaky a ovlivňuje naše fyzické zdraví. Zvláště pokud se tento stav neléčí, může ovlivnit celé tělo. Pocity smutku nebo úzkosti jsou běžnou součástí našeho života. V případě, že trvají déle jak čtrnáct dní, však může jít o příznaky deprese. Klinická deprese může narušit každodenní život a způsobit dominový efekt dalších příznaků. Depresemi se zabývá lékař Timothy J. Legg.
Které orgány trpí depresí
Deprese postihuje osoby s chronickým onemocněním ledvin stejně jako ty, kteří mají ledviny zdravé. Psychická porucha však může mít na zdraví ledvin vliv. Tato nemoc totiž může přispět k růstu takzvaných proteinů akutní fáze. Tyto proteiny pak spouštějí autoimunitní procesy. Stejně tak může mít deprese vliv na trávicí systém, který je citlivý na emoce. Deprese může ovlivnit kontrakce a pohyb v trávicím traktu. V případě, že jste měli s trávením problémy již dříve, mohou se v případě deprese ještě zhoršit.
Deprese zvyšuje hladinu stresových hormonů, což může ovlivnit hladinu cukru v krvi a inzulínovou rezistenci. Tento vztah bohužel funguje také obráceně. To v praxi znamená, že lidé, kteří mají cukrovku, trpí depresemi častěji než ti, kteří ji nemají. Lidé, kteří mají deprese mohou pociťovat vysoký krevní tlak a zvýšenou srdeční frekvenci. Z dlouhodobého hlediska to může vést i k onemocnění srdce.
Trpět může celé tělo
S depresí mohou mít spojitost také bolesti zad, i když nepřímo. Psychická nemoc totiž může způsobit v těle zánět, který je příčinou bolestí zad. Může také způsobit krátkodobou ztrátu paměti nebo zmatenost. V důsledku toho dochází také k potížím se soustředěním a zapomětlivost. Deprese může vést také k chronické bolesti hlavy, která se ve většině případů objevuje kolem spánků. Artritida je další onemocnění, které souvisí s depresí.
Lidé s depresemi mohou být nebezpeční sami sobě. Hrozit jim může sebepoškozování. Pokud si myslíte, že někomu hrozí toto nebezpečí, svěřte se další osobě, ideálně lékaři. V případě, že jde o akutní nebezpečí, zavolejte na 112 a zůstaňte s danou osobou, dokud nepřijede pomoc. Pokuste se odstranit všechny zbraně, nože i léky z dosahu dané osoby. Vždy se snažte depresivní osobu vyslechnout, ale nesuďte ji ani se s ní nehádejte. Určitě se vyhněte vyhrožování a také křiku.
Jaká je vaše zkušenost s depresí nebo úzkostí?