Díky pozitivním účinkům se nemusíte bránit kofeinu - JakZdravě.cz

Díky pozitivním účinkům se nemusíte bránit kofeinu

Na kofein narazíme v kávě, kolových nápojích, čaji nebo čokoládě. Je to tedy jedna z častých látek, které během dne vědomě nebo nevědomě konzumujeme. Kofein je známý především díky tomu, že stimuluje naše smysly, zvyšuje bdělost a snižuje únavu.
i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Občas je ale pro své účinky a návykovost označován jako droga. Nechte se ale přesvědčit, že ve správném množství může mít skvělý vliv na vaše zdraví.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Kofein nám pomůže dodat energii

Předtím než se zaměříme na všechny pozitivní účinky, je nutné uvést na pravou míru, co je přiměřené množství. Například 2-4 šálky kávy jsou naprosto v pořádku. Jsou ale lidé, kteří jsou na kofein extrémně citliví a musí jeho příjem hlídat. V opačném případě může způsobit to, co ostatním lidem při nadměrném příjmu této látky:

  • neklid (v některých případech až úzkost)
  • podráždění
  • překyselení žaludku
  • zrychlení srdeční činnosti

Účinky kofeinu na zdraví

Mezi často uváděné účinky kofeinu na zdraví patří snížení rizika cukrovky. Podle některých studií lze díky pití kávy bez cukru snížit pravděpodobnost cukrovky typu 2. Jiné výzkumu hovoří o předcházení rakovině, podpoře činnosti mozku a paměti nebo podpoře při hubnutí. Všeobecně je známý také účinek na výkon a výdrž svalů při sportovním výkonu. Naprostou spásou může být pro ty, kteří trpí migrénami a bolestmi hlavy. Kofein totiž zvyšuje účinek léků proti bolesti a migrénám.


iZdroj obrázku: Pixabay.com
Kofein není až tak škodlivý, jak se říká

Pozitivní vliv na vzhled pleti

Kofein je známý svým účinkem v boji proti stárnutí pleti. Díky obsaženým látkám podporuje pružnost pleti a bojuje s vráskami. Zároveň má protizánětlivé účinky a uklidňuje případná začervenalá místa. Přirozeně také snižuje otok a zánět, proto vám může pomoci v boji s kruhy pod očima. Vzhledem k tomu, že je kofein obsažen také v čaji, doporučuje se pod oči přikládat vlhký čajový sáček.

Pokud milujete kávu nebo černé a zelené čaje, nemusíte se kofeinu vyhýbat. V přiměřené míře si bez výčitek můžete šálek svého oblíbeného nápoje vychutnat. Teď už totiž víte, že kofein není nepřítel.

Diskuze Vstoupit do diskuze
75 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (79%) 216 hlasů
Nahlásit chybu
DámskýDeník
Matka zkameněla hrůzou, když chůvička zaznamenala podivné stíny. Nečekala ani minutu a vyběhla do dětského pokoje
Události247
Rušení nemocnic? Šíříte lži, strašíte lidi a příště si ověřte informace, utřel Vojtěch v duelu ministrů Hamáčka
VědaŽivě
Věříte, že přistání Američanů na Měsíci byl podvrh? Pravda za konspiračními teoriemi odhalena v plné kráse
adbz
Přesaďte a rozmnožte lilie léty ověřeným způsobem zahrádkářů. Právě teď je na to ideální čas, bohatě vám pokvetou už příští rok