Oblečení, kterému se vyhnout obloukem. Je toxické a pro zdraví vysoce nebezpečné. Jakou zvolit náhradu?

Některé druhy látek a tkanin jsou toxické a pro tělo dokonce nebezpečné. S jejich výběrem tak musíme být opatrní a hodí se také vědět, čím tyto produkty nahradit.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ne vše, co je nám na trhu nabízeno, je vždy užitečné a pro tělo dobré. To může platit také o věcech, u kterých by nás to nejspíše ani nenapadlo. Jednou z takových věcí jsou například tkaniny nebo látky, běžně používané pro naše oblečení. Některé z nich jsou však toxické a pro tělo dokonce nebezpečné, proto bychom měli být s jejich výběrem obezřetní a vždy se dívat na přesné složení. Jak tedy vědět, co je pro nás dobré a co ne a jaké jsou alternativy náhrady takových látek?

Syntetické látky

Teplé huňaté svetry, lehounké šaty, přilnavé sportovní oblečení nebo například tvarující spodní prádlo. To vše na první pohled vypadá zcela normálně, pravda je však úplně jinde a tyto kousky pro nás nemusí být vůbec dobré. Často jsou totiž vyrobeny z takzvaných syntetických látek, které mohou obsahovat celou řadu složek, které škodí naší citlivé pokožce a tělu jako takovému.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Polyester působí neškodně, pravda je však jinde

Ačkoliv je polyester jednou z nejčastěji používaných syntetických látek a může být vyroben z přírodních složek, jako je bavlna, pořád je pro tělo nepřirozený a škodlivý. Jedná se totiž o nepříliš prodyšnou látku, ve které tělo nemůže dobře dýchat a dochází tak k tomu, že veškeré látky, které vylučuje, jsou opětovaně absorbovány zpět. To poté může vést k nejrůznějším druhům problémů a podráždění, jako jsou vyrážky, svědění, zarudnutí, vznikající ekzém nebo také dermatitida a další nepříjemnosti.

Zlo skryté v nylonu

Nylon a produkty z něj vyrobené, patří mezi značně populární, a není se čemu divit. Má poměrně dlouhou životnost a jeho výroba je jednoduchá a levná. Ponožky, punčocháče, silonky a spodní prádlo je tak pro odběratele jako na dlani. Tato látka je však podobně jako polyester poměrně hodně nepropustná, a tak může docházet k infekci i zápachu kůže a dalším problémům. Krom toho bývají produkty z nylonu často barveny různými chemikáliemi, takže pro pokožku nejsou vůbec vhodné.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Viskóza neboli nebezpečná rayonová látka

Viskóza patří mezi látky, které zná nejspíše každý. Méně lidí již však ví o tom, co její výroba obnáší a jaké nebezpečí skrývá. Jedná se totiž o výrobu látky z celulózy, což je proces velmi neekologický a také naprosto nešetrný k životnímu prostředí. Krom toho nošení této látky může způsobovat nepříjemné bolesti hlavy, zvracení, bolesti na hrudi a také nespavost. To vše kvůli látkám, které vylučuje.

Škodlivé akrylové produkty

Podobně jako nylon, je také akryl velmi oblíbený díky svému jednoduchému a velmi levnému zpracování, které firmám přináší zásadní zisky. Na úkor toho jde však kvalita a s ní spojené také vaše zdraví. To totiž při pravidelném nošení akrylových látek a oděvů, z nich vyrobených, může být velmi ohroženo. Akryl totiž obsahuje hned několik nebezpečných chemických sloučenin, které při absorpci pokožkou mohou způsobit nemalé potíže od bolestí hlavy až po nepříjemné alergické reakce.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Extra pružný a extra nebezpečný elastin

Elastin se jako jedna z mála látek může pyšnit svou téměř neuvěřitelnou pružností, která tak našla dokonalé využití při výrobě spodního a sportovního prádla či legín. Opět je zde však zásadní háček, a to složení této látky. Ta totiž obsahuje hned několik škodlivých sloučenin, které mohou pokožku dráždit a poškozovat.

Co nosit místo toho?

Látek, které jsou neškodné sice zas tolik není, ale předmětů z nich vyrobeno už ano. Otázkou tedy není jen to, jak je vyřadit, ale především, čím je nahradit. Odpověď je však velmi jednoduchá. Vyhledávejte látky, které jsou z přírodních materiálů a pro tělo jsou tak nejen přirozenější, ale také stejně pohodlné a dobře nositelné.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Mezi takové látky patří například dobře prodyšná a příjemná bavlna, teplotu regulující merino vlna, vzácnější, ale naprosto hebký kašmír a poté konopné textilie, hedvábí nebo oblečení vyrobeno ze lněných či bambusových vláken. Ty jsou nejen přírodního původu, ale při jejich výrobě nejsou do světa vypouštěny škodlivé chemikálie a celý proces zpracování je velmi šetrný a ekologický.

Zdroj: Brightside

Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Autor článku

Šimon Dvořák

Zobrazit další články