Strašák vaskulitida: Projevuje se necitlivostí končetin a motání hlavy

Necitlivost končetin může být způsobena mnoha faktory. Pokud je necitlivost spojená s poklesem obličeje či bušením v hlavě, je nutné neprodleně zavolat lékařskou pomoc.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pocit necitlivosti se může týkat jedné části těla nebo se může jednat o pocit mravenčení procházející celým tělem. Bývá to přirovnáváno pocitu píchání mnoha malými jehličkami. Necitlivost může být příznakem mnoha různých stavů od neurologického poškození až po mrtvici. K určení příčiny necitlivosti se používá komplexní neurologické vyšetření. Lékař William Morrison, M.D. vysvětluje, že u necitlivosti končetin se může jednat o neuropatii, cukrovku, vaskulitidu i ischias.

Pocit necitlivosti končetin

Pocit necitlivosti může na každého působit trochu jinak. Může způsobovat různé pocity v různých částech paží, nohou nebo v celých končetinách. Může se projevovat například i pocitem pálení. Ale může se objevovat i bolest v důsledku kontaktu s obvykle neškodnými podněty či neobvyklé pocity, které mohou zahrnovat například brnění. Charakteristika necitlivosti je dána tím, co tento pocit zhoršuje, čím znecitlivění začíná, kam postupuje a kde přesně se pocit necitlivosti nachází.

Necitlivost spojená s dalšími příznaky

Necitlivost bývá způsobena poškozením, podrážděním či kompresí nervů. Když se necitlivost objeví samostatně, většinou se nejedná o akutní případy. Pokud se ovšem necitlivost objeví pouze na jedné straně doprovázená poklesem obličeje, potížemi s mluvením či zmateným myšlením, je nutné okamžitě zavolat lékařskou pomoc. Závažný je také stav, kdy je necitlivost končetin doprovázena bušením v hlavě, ztrátou vědomí, zmatením či dušností. Může to značit mozkový nádor.

iZdroj fotografie: Freepik

Jaké zdravotní stavy může značit necitlivost končetin

Necitlivost končetin může značit mnoho zdravotních stavů. Může se jednat o poruchy spojené s nadměrnou konzumací alkoholu, kompresivní neuropatii (syndrom karpálního tunelu apod.), ale také o cukrovku či Guillain-Barré syndrom. Je možné, že se jedná také o příznak roztroušené sklerózy, ischiasu, pásového oparu, onemocnění štítné žlázy, vaskulitidy či nedostatku vitamínu B12. Také u žen ve třetím trimestru těhotenství se může objevit pocit brnění a necitlivosti v končetinách způsobený otokem těla, které tlačí na nervy.

Způsoby zjištění příčiny necitlivosti končetin

Kvůli faktu, že necitlivost může být způsobena mnoha faktory, lékaři často provádějí komplexní vyšetření ke zjištění příčiny. Nejprve lékař zjistí předchozí zdravotní stav a kdy necitlivost začala. Poté zkontroluje neurologické funkce, což zahrnuje testování reflexů. Až poté se provádí další testy, ať už zobrazovací či krevní. Může se jednat o magnetickou rezonanci či CT vyšetření. Krevní testy se zaměřují na glukózu, funkci ledvin i hladinu vitamínu B12. Následná léčba závisí na příčině.

Při jaké příležitosti jste se setkali s necitlivostí končetin?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Zobrazit další články