Nádor na mozku – 3 příznaky ihned po probuzení. Jakmile tělo vyšle jeden z nich, je nutná okamžitá návštěva lékaře

Příznaky nádoru na mozku nejsou u všech lidí stejné, závisí totiž na umístění a velikosti nádoru. Tyto tři jsou však velice časté a obvykle se objevují hned ráno.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Nádory mozku se obtížně diagnostikují, protože se skrývají a rostou v mozku nebo lebeční dutině a příznaky vyvolávají až po dosažení určité velikosti. Neuroložka Heidi Moawad, M.D. tvrdí, že včasné rozpoznání nádoru mozku sice není snadné, ale pokud si uvědomíte určité příznaky, můžete včas vyhledat pomoc. Totéž platí, pokud nádor metastázuje. Některé příznaky nádoru na mozku lidé často zaměňují za jiná onemocnění nebo jim nepřikládají žádný význam, včasné zahájení léčby je přitom pro její úspěšnost klíčové.

Mozkové nádory

Existuje mnoho typů nádorů mozku. Některé jsou rakovinné (maligní) a některé nenádorové (benigní). Některé zhoubné nádory začínají v mozku, proto se nazývají primární rakovina mozku. Jindy se zhoubný nádor rozšíří z jiné části těla do mozku, a vznikne tak sekundární nádor mozku.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Ať už se jedná o primární nádor nebo o metastázy, příznaky se obvykle rozvíjejí postupně a mohou být velmi různorodé. Některé z těchto projevů se mohou vyskytovat i u jiných onemocnění, takže nejsou zdaleka typické jen pro mozkové nádory. Existují samozřejmě některé typické symptomy, které jsou však také velmi rozmanité. Příznaky primárních mozkových nádorů i mozkových metastáz závisí především na velikosti nádoru a jeho umístění.

Příznaky nádoru na mozku

Jak je známo, různé oblasti mozku mají různé funkce. Je proto pochopitelné, že příznaky nádoru jsou do značné míry určeny tím, kde se v mozku nachází a jak je velký. Jak nádor roste, zvětšuje se postižená oblast mozku, a tím se mění i projevy. Symptomy, které jsou běžné u pacientů s nádory mozku, ale v žádném případě nejsou typické pouze pro nádorová onemocnění:

Další příznaky

Výše zmíněné potíže se často objevují po probuzení a během dne ustupují. Nejčastějším příznakem mozkového nádoru je bolest hlavy, která nezmizí ani po podání léků proti bolesti. Mezi další může patřit zmatenost, malátnost, ospalost, nekoordinované, nervózní pohyby atd. Mezi další typické symptomy patří:

 • problémy se sluchem, zrakem a řečí
 • změny nálady a osobnosti
 • ztráta koncentrace 
 • problémy s pamětí
 • epileptické záchvaty 
 • necitlivost, brnění končetin
iZdroj fotografie: Depositphotos

Pokud se u vás nebo u někoho z vašich známých objeví tyto potíže – i když nemusí být způsobeny pouze rakovinou – je důležité co nejdříve vyhledat lékařskou pomoc.

Symptomy podle umístění nádoru

Některé příznaky mohou napovědět, kde se nádor v mozku nachází:

 • Problémy se zrakem: Potíže se zrakem mohou být způsobeny nádorem umístěným v hypofýze, zrakovém nervu, týlním laloku, spánkovém laloku nebo v jejich okolí.
 • Potíže s řečí, čtením a psaním: Tyto obtíže může způsobovat nádor v blízkosti spánkového nebo temenního laloku.
 • Problémy se sluchem: Příčinou může být nádor v blízkosti lebečních nervů nebo spánkového laloku.
 • Obtíže s polykáním: Může se jednat o nádor v blízkosti mozečku nebo v lebečních nervech či v jejich blízkosti.
 • Problematický pohyb rukou, paží, chodidel a nohou nebo potíže s chůzí: To může být způsobeno nádorem v blízkosti mozečku, čelního laloku nebo mozkového kmene.
 • Špatná rovnováha: Problémy s rovnováhou mohou ukazovat na nádor v blízkosti mozečku, mozkového kmene nebo báze mozku.
 • Necitlivost, slabost nebo bolest obličeje: Mohou se vyskytnout opět u nádoru zasahujícího mozkový kmen.

Máte-li zkušenost s nádorem na mozku, jaké byly příznaky?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
144 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články