Přírodní olej Bay pomáhá při onemocnění dýchacích cest, bolestech i depresích. Mimo to mírní i vypadávání vlasů

Esenciální olej z pimentovníku pravého má opravdu všestranné využití. Může vám ulevit od bolesti, zbavit vás nepříjemných křečí a pomůže vám zmírnit příznaky nachlazení.

bobkový olej i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Esenciální olej z pimentovníku, nazývaný také olej Bay, má dle specialistky na výživu Meenakshi Nagdeve úžasné zdravotní účinky. Je vhodný při nervovém vypětí, svalových bolestech i jako podpůrná léčba při onemocnění dýchacích cest. Má velké množství dalších blahodárných účinků na lidský organismus. Pimentovník pravý pochází ze Středomoří, odkud se pravděpodobně rozšířil do dalších částí světa. Ve starověkém Římě a Řecku zaujímal důležité místo v náboženství, kultuře a léčitelství. Nyní je běžně dostupný i u nás.

Zdravotní účinky esenciálního oleje Bay

Esenciální olej z pimentovníku pomáhá zmírnit obtíže spojené s různými nemocemi, jako je revmatismus, neuralgie, nachlazení, chřipka, zubní infekce, průjem, bolesti svalů, problémy s krevním oběhem a kožní infekce. Podporuje také růst vlasů a má příznivé účinky na celkové zdraví pokožky hlavy. Dále ulevuje od křečí, zvyšuje chuť k jídlu, a také odpuzuje hmyz. Podívejme se teď podrobněji na některé z jeho účinků.

Přináší úlevu od bolesti při neuralgii

Neuralgie je silná bodavá nebo pálivá bolest způsobená poškozeným  či podrážděným nervem. Esenciální olej z pimentovníku má potenciálně analgetické (působící proti bolesti) a adstringentní (stahující) vlastnosti, které mohou svým způsobem přinést úlevu od bolesti při neuralgii. Jako analgetikum snižuje pocit bolesti v postižené oblasti. Jako adstringent pak vyvolává kontrakci v cévách, čímž uvolňuje tlak na lebeční nerv a poskytuje okamžitou úlevu od bolesti.

Ulevuje od bolesti

Přirozená analgetika, jako je právě esenciální olej Bay, mohou tlumit bolest, a to bez nežádoucích účinků, které mohou mít chemická analgetika prodávaná v lékárně. Přírodní analgetika jsou obzvláště účinná při bolestech způsobených kašlem a nachlazením, virovými infekcemi, chřipkou nebo například namožením svalu.

iZdroj fotografie: Piqsels

Může působit adstringentně

Již jsme si řekli, že adstringence může být prospěšná při léčbě bolestivých stavů, jako je neuralgie. Není to však její jediná výhoda. Hlavní funkcí adstringentu může být vyvolání kontrakcí ve svalech a tkáních. Tato kontrakce může pomoci mnoha způsoby. Může posílit přilnavost dásní k zubům, vytahuje povislou kůži a svaly, posiluje přilnavost vlasové pokožky ke kořínkům vlasů, čímž zabraňuje jejich vypadávání, ale také může vyvolat stahy v cévách, čímž může pomoci zastavit krvácení.

Pomáhá bojovat proti infekcím

Protože některé složky esenciálního oleje z pimentovníku mohou pomáhat v boji proti infekcím, které způsobují kašel, rýmu a horečku, může tento olej také pomáhat v boji proti respiračním onemocněním. Některé ze složek tohoto oleje způsobují pocení a přispívají tak ke snížení tělesné teploty při horečnatých stavech.

Další informace o oleji Bay

Vzhledem k přítomnosti vysoké koncentrace eugenolu může tento olej způsobit podráždění kůže a sliznice. Není proto vhodný pro astmatiky a pro lidi trpícími dýchacími potížemi. Je třeba se mu také vyhýbat během těhotenství. V případě potřeby je možné použít olej Bay i s jinými druhy oleje. Můžete ho použít společně např. se zázvorem, jalovcem, levandulí, citronem, pomerančem, růží, rozmarýnem, tymiánem a ylang-ylang.

Jaké jsou vaše oblíbené esenciální oleje?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Zobrazit další články