Rizikové faktory ovlivňující vznik rakoviny prsu není radno ignorovat. Co konkrétně ovlivňuje její spuštění nehledě na věk?

Rakovina prsu je nejčastější invazivní rakovinou u žen. Častěji onkologické pacientky umírají jen na rakovinu plic. Přečtěte si příznaky a faktory, které ovlivňují její vznik.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Karcinom prsu je mezi ženami velkým strašákem. Aby ne, jedná se o velmi častou formu rakoviny. Pokroky ve screeningu a léčbě rakoviny prsu od roku 1989 však dramaticky zvýšily míru přežití. Chcete-li snížit riziko jejího vzniku, je zapotřebí pravidelných vyšetření. Kromě toho je rovněž nutné znát hlavní příznaky a způsoby prevence.

Příznaky karcinomu prsu

První příznaky rakoviny prsu se obvykle objevují jako oblast zesílené tkáně v prsu nebo bulka v prsou či v podpaží. Proto je potřeba dbát na pravidelné samovyšetření. Mezi další příznaky patří:

  • bolest v podpaží nebo prsu, která se nemění s měsíčním cyklem
  • důlky nebo zarudnutí kůže
  • vyrážka kolem bradavek nebo na nich
  • výtok z bradavky, často obsahující krev
  • vpáčená bradavka
  • změna velikosti nebo tvaru prsou
  • odlupování kůže na prsou nebo bradavkách
iZdroj fotografie: Depositphotos

Většina nalezených bulek neznamená přítomnost rakoviny, vždy je však nutno navštívit lékaře. Ten může diagnózu vyloučit, nebo potvrdit. Pokud je karcinom potvrzen, je zapotřebí zjistit, v jakém stádiu se rakovina nachází a zda se rozšířila do lymfatických uzlin nebo jiných částí těla. Podle toho je posléze navržen plán léčby, která většinou zahrnuje chemoterapii, ozařování, operaci a hormonální léčbu.

Nejčastější rizikové faktory pro vznik rakoviny prsu

Přesná příčina vzniku rakoviny prsu zůstává nejasná. Bylo však prokázáno několik indikací, jež vznik tohoto onemocnění do určité míry podněcují.

1. Věk

Riziko rakoviny prsu se zvyšuje s věkem. Ve 20 letech je šance na rozvoj rakoviny prsu v příštím desetiletí 0,06 %. Ve věku 70 let se toto číslo zvýší na 3,84 %.

2. Genetika

Ženy, jež nesou určité mutace v genech BRCA1 a BRCA2, mají vyšší pravděpodobnost vzniku rakoviny prsu, rakoviny vaječníků nebo obojího. Lidé dědí tyto geny po svých rodičích a blízkých příbuzných.

3. Předchozí anamnéza

Ženy, které dříve měly rakovinu prsu, mají větší pravděpodobnost, že ji budou mít znovu, než ženy, které tuto chorobu v anamnéze nemají.

iZdroj fotografie: Depositphotos

4. Vylučování estrogenu a kojení

Zdá se, že kojení po dobu delší než 1 rok snižuje riziko rakoviny prsu. Naopak dlouhodobě vyšší hladina estrogenu toto riziko zvyšuje.

5. Tělesná hmotnost

Ženy, jež po menopauze trpí nadváhou nebo mají obezitu, mohou mít také vyšší riziko vzniku rakoviny prsu, pravděpodobně kvůli zvýšené hladině estrogenu.

6. Spotřeba alkoholu

Při vzniku rakoviny prsu hraje roli i pravidelná konzumace alkoholu. Podle Národního onkologického institutu mají ženy konzumující alkohol vyšší riziko rakoviny prsu než ženy, které jej nepijí.

7. Radiační expozice

Podstupování radiační léčby jiné rakoviny může zvýšit riziko vzniku rakoviny prsu v budoucnosti.

8. Hormonální léčba

Podle NCI studie ukázaly, že perorální antikoncepce může mírně zvýšit riziko rakoviny prsu.

Zdroj: Medical News Today

Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Zobrazit další články