Fibromyalgie je nepříjemné chronické onemocnění, které způsobuje únavu, bolesti svalů a kloubů a potíže se spánkem. Diagnóza je velmi obtížná.
Fibromyalgie je relativně nová civilizační choroba, která se velmi obtížně diagnostikuje. Lékařka Brenda B. Spriggs, M.D. vysvětluje, že toto chronické onemocnění bývá často zaměňováno za jiné nemoci a diagnostikuje se de-facto vylučovací metodou, protože žádný jednoduchý test, který by nemoc odhalil, neexistuje. Osoby, které jí trpí mívají zhoršenou kvalitu života, protože nemoc způsobuje poruchy spánku, dlouhodobé bolesti a nezřídka je doprovázena i depresí.
Ženy postihuje fibromyalgie častěji
Odborníci z MayoClinic tvrdí, že fibromyalgie se častěji vyskytuje u žen a u osob trpících autoimunitními nemocemi. Nejčastěji ji spouští infekční onemocnění, úraz či operace nebo i velká stresová zátěž, může se však objevit i bez identifikovatelného spouštěče. Často ji také doprovázejí další obtíže, jako například syndrom dráždivého tračníku, migrény a jiné výrazné bolesti hlavy, úzkostné poruchy a deprese.
Příčinu onemocnění se stále nepodařilo objasnit
Vzhledem k tomu, že se jedná o nově objevené onemocnění, lékařům se ještě nepodařilo identifikovat přesný spouštěč či příčinu, která fibromyalgii vyvolá. Většina se však přiklání k tomu, že mozek, respektive centrální nervová soustava zpracovává informace o bolesti jiným způsobem než u zdravých osob. Mohou za to pravděpodobně chemické změny látek v nervovém systému, které vedou k trvalým pocitům bolesti a extrémní citlivosti na bolestivé podněty. Jistou roli hraje s nejvyšší pravděpodobností i genetika.
Příznaky fibromyalgie jsou velmi nepříjemné
Fibromyalgie má mnoho příznaků, které se navíc u různých osob liší. I jejich intenzita je rozdílná a někdy příznaky ustupují a zase se vracejí. Z těchto důvodů je i diagnostika poměrně náročná. Obecně však fibromyalgie způsobuje:
- Plošné bolesti svalů a/nebo kloubů: Bolest může být tupá či ostrá, můžete mít také pocity pálení.
- Potíže se spánkem: S fibromyalgií jsou spojeny i poruchy spánku, včetně syndromu neklidných nohou. Poruchy spánku však mohou mít i jiné příčiny, jak už jsme na JakZdravě psali.
- Únava: Fibromyalgie ovlivňuje fázi hlubokého spánku, takže si člověk v noci pořádně neodpočine a je pak přes den unavený. K únavě přispívá samozřejmě i vyčerpávající bolest.
- Zvýšená citlivost: Vnímání bolesti je u fibromyalgie značně zvýšené. Pacienti obvykle vnímají i nebolestivé podněty, jako je například dotek, jako bolestivé a bolestivé podněty jim způsobují extrémní bolest.
- Ztuhlost: Často se objevuje i pocit ztuhlosti, obzvláště po ránu nebo i přes den, pokud trávíte delší čas v jedné poloze.
- Kognitivní potíže: Nezřídka bývá ovlivněna i schopnost učit se nové věci, objevují se potíže s pamětí a soustředěním. Řeč může být zpomalená nebo zmatená. Úbytek kognitivních funkcí je často důsledkem i jiných onemocnění. Typicky například Alzheimerovy choroby, jejíž příznaky jsme na JakZdravě již několikrát podrobně popisovali.
- Bolesti hlavy: Fibromyalgii doprovázejí také bolesti hlavy, od mírných bolestí po ty tenzní včetně migrén.
- Další příznaky: Mohou se objevit i další potíže, jako například syndrom dráždivého tračníku, nevolnost, mravenčení, pocity chladu či naopak návaly horka a poruchy nálad jako úzkosti a deprese.
Na fibromyalgii není žádný lék
Vzhledem k tomu, že se jedná o nové onemocnění, jehož příčina nebyla zcela objasněna i léčba je obtížná. Neexistuje žádný lék, který by fibromyalgii zcela vyléčil, ale je možné řešit jednotlivé příznaky a potíže, které z onemocnění vyplývají. Pokud tedy máte u sebe či u někoho blízkého podezření na toto onemocnění, rozhodně se poraďte s lékařem.