Hodně lidí má práci, ve které většinu času sedí, a jakmile přijdou domů, opět si sedají. A právě těm hrozí poměrně velké nebezpečí, kterému se říká gluteální amnézie.
Pokud i vy trávíte denně několik hodin sezením a moc často nevstáváte, abyste se trošku protáhli, chodili nebo se jinak pohybovali, je možné, že se u vás objeví problém. Ten je běžně známý jako „Syndrom mrtvého zadku“, který je často označován jako gluteální amnézie, uvádí Cameron White, M.D., MPH. Jednoduše řečeno to znamená to, že svaly ve vašem zadku zapomenou na svůj hlavní účel. Lidem se sedavou prací je proto doporučováno více se hýbat.
Jaké jsou příznaky tohoto problému
Po dlouhém a častém sezení mohou hýžďové svaly pociťovat necitlivost nebo v krajních případech i malou bolest. Ale naštěstí chůze a mírné protažení je mohou rychle znova zapojit do života. V těch vážnějších případech se může stát, že bolest budete pociťovat jinde, jako třeba v bocích, zádech nebo kolenou. Pokud tento problém nebudete řešit, může dojít k úplné ztrátě síly ve vašem zadku.
Bolest v boku nejvíce pocítíte tak, že si na ten bok lehnete a nebude se to dát vydržet. Bolest v nohou může mít za následek to, že pro vás bude těžké udržet rovnováhu a normálně chodit.
Teď něco o příčinách tohoto syndromu
Největší příčinou je bez pochyby sedavý způsob života. To znamená příliš mnoho sezení nebo ležení a nedostatek pohybu, což může způsobit prodloužení hýžďových svalů a napnutí kyčelních flexorů. Jsou to vlastně svaly, které jdou od spodní části zad, přes pánev a přes přední část stehna. Kyčelní flexory jsou zodpovědné za normální pohyb nohou, když chodíte, běháte nebo stoupáte po schodech.
Je ale hodně zajímavé, že lidé, kteří hodně a často běhají, jsou také hodně vystaveni tomuto problému. Děje se to z toho důvodu, že při běhu se také objevuje napětí, ale nejen u kyčelních flexorů, ale i u ostatních svalů a šlach, které jsou dlouhou dobu ve stejných polohách.
Jaká je diagnostika
Pokud pocítíte příznaky syndromu mrtvého zadku například při chůzi nebo stoupání po schodech, měli byste navštívit svého lékaře. Ten vás nejspíš pošle k ortopedovi, který vyhodnotí vaše příznaky a navrhne léčebný program. Zkontroluje také vaši anamnézu a prozkoumá místa, ve kterých se objevuje bolest. Mohou vás také poslat na rentgen, ale to pouze pro vyloučení dalších problémů.
Léčba syndromu mrtvého zadku
U většiny lidí, kteří trpí tímto problémem, zahrnuje léčba hlavně přestávku ve cvičení. Určitě vám také bude doporučeno dodržovat:
- Odpočinek – snažte se vašim dolním končetinám co nejvíce ulevit a nezatěžujte je
- Led – otok a bolest nejlépe snížíte ledovým obkladem
- Komprese – koleno nebo záda si můžete i obvázat, ale raději se o tom poraďte s lékařem
- Nohy nahoře -udržujte obě nohy nahoře a dobře podepřené
Ve vážných případech může být dokonce nutná i fyzická a masážní terapie. Součástí té fyzické může být také provádění různých cviků u lékaře i doma.
Jaké cviky provádět
Mezi nejúčinnější a nejjednodušší cviky, které vám od problému pomohou, jsou dřepy. Toto cvičení totiž protáhne nejen vaše hýždě, ale také břišní svaly a lýtka. Můžete cvičit se závažími nebo i bez nich. Udělejte 15 – 20 opakování, každý den v týdnu. Pomůžete si tím nejen od problému, ale uděláte i něco pro vaši postavu. Také se můžete pořádně protáhnout, když uděláte obyčejný most. Znáte někoho, kdo trpěl tímto problémem?