Gynekoložka objasnila, proč se v některých případech při menstruaci objevují také krevní sraženiny

Některé ženy můžou při menstruaci trápit drobné krevní sraženiny. Co to ale znamená a jaký mají důvod? Existuje několik faktů, které to pomůžou vysvětlit.

i Zdroj fotografie: depositphotos.com
                   

Konzistence, barva a síla krvácení jsou u každé ženy velmi individuální a mohou se různě měnit i každým měsícem. V průběhu menstruace ale může dojít i ke vzniku krevních sraženin. Ty nejsou nijak neobvyklé a nemusí nutně znamenat nějaký zdravotní problém. Ale jaký mají význam a jak vznikají? Odborníci určili 5 základních příčin, které vedou k tvorbě krevních sraženin během menstruace. 

Potrat, o němž ani nevíte

Zvýšená tvorba krevních sraženin během menstruace může být následkem hormonální nerovnováhy, jedním z důvodů jejich vzniku ale bývá i samovolný potrat. Odborníci odhadují, že až 20 % těhotných žen potratí v prvních 20 týdnech. Čísla však mohou být i mnohem vyšší, jelikož řada žen v tomto stádiu ještě ani netuší, že je těhotná. V takovém případě bývají krevní sraženiny doprovázeny silnými bolestmi břicha a je lepší navštívit svého gynekologa. 

iZdroj fotografie: Unsplash.com

Perimenopauza 

Toto období nastává u žen před jejich menopauzou, která je doprovázena velkou změnou hladin progesteronu. Tento hormon společně s estrogenem reguluje menstruační cykly, a změny hladin tohoto hormonu mohou vést k větší srážlivosti krve, čímž vznikají krevní sraženiny. Menopauza však nenastupuje ze dne na den a tento cyklus může trvat i více než rok. 

iZdroj ftografie: Pexels.com

Myom dělohy 

V případě děložního myomu se jedná o drobný, nezhoubný nádor, který vyrůstá z děložní svaloviny. Myomy se mohou dělit na více druhů podle velikosti nebo místa kde se nachází. Svým výskytem a růstem dráždí sliznici, což má za důsledek velké krevní sraženiny, bolesti v podbřišku, záněty močového měchýře a mnoho dalších nepříjemných příznaků. 

Antikoncepce 

Tělo každé ženy je jiné, a to platí i o jejím menstruačním cyklu, stejně jako o reakcích na různé metody antikoncepce. Ať už se jedná o hormonální nebo nitroděložní, obě možnosti mohou způsobit řadu vedlejších účinků, jako například kožní pupínky, náladovost, zvýšenou nebo sníženou chuť k jídlu, a mimo jiné také silnější krvácení a spoustu krevních sraženin během menstruace. 

Zdroj fotogrfie:
www.pexels.com iZdroj fotografie: Pexels.com

Dědičné anomálie 

Existují některá dědičná onemocnění, která zvyšují sklony lidského těla ke krvácení. Mezi jednu z takových chorob patří například von Willebrandova choroba. Lidé trpící touto nemocí mají častější potíže s krvácením z nosu, dásní, mají zvýšené krvácení z ran, a ženy během menstruace častěji zaznamenávají krevní sraženiny. 

Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Zobrazit další články