Heřmánkový čaj je jako ukolébavka: Pomůže usnout, zkvalitní spánek, také ale zlepší trávení

Heřmánek poznáte podle charakteristické vůně a po rozloupnutí podle dutého květu. Usušený heřmánek snadno proměníte v léčivý čaj nebo koupel.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Heřmánkový čaj je proslulý především svými hojivými a zklidňujícími účinky. Pomáhá při trávicích obtížích, nepravidelnostech menstruačního cyklu a také při zmírnění potíží se spaním. Dokáže toho ale ještě mnohem víc. Dietetička Brianna Elliot považuje za výhodu heřmánku, že patří mezi bezpečné byliny. To znamená, že se dá užívat dlouhodobě. Přesto i zde platí, že se nic nemá přehánět.

1. Heřmánkový čaj a spánek

Heřmánkový čaj obsahuje antioxidant, který snižuje nespavost a pomůže vám zklidnit se a snadněji usnout. Jestliže budete popíjet heřmánkový čaj pravidelně, zlepší se kvalita vašeho spánku a sníží se četnost nočního probouzení.

2. Heřmánek zlepšuje trávení

Zdravé trávení je synonymum pro celkové zdraví. Heřmánek má potenciál snižovat průjem. Tradičně se používá k léčbě zažívacích obtíží a zklidnění podrážděného žaludku. Zřejmě je to dáno jeho protizánětlivými účinky. Ačkoli z praxe lidového léčitelství lidem na tyto problémy skutečně zabírá, vědci zatím nepřišli s žádnou studií, která by byla prováděná na lidech a potvrzovala účinky heřmánku na trávení.

3. Zdravé srdce

Heřmánkový čaj je plný antioxidantů. Ty dokážou snižovat krevní tlak i hladinu cholesterolu. Oba tyto faktory hrají důležitou roli při vzniku srdečních onemocnění. Ačkoli je nutný další výzkum, rozhodně neuškodí zařadit ho do svého jídelníčku.

Sušené květy heřmánku v sítku na hrnečku iZdroj fotografie: Pixabay

4. Vhodný pro diabetiky

Heřmánkový čaj může snižovat hladinu cukru v krvi, zatímco jeho protizánětlivé vlastnosti pomáhají ochránit slinivku před dalším poškozením. K tomuto poškození dochází, je-li hladina krevního cukru chronicky zvýšená. Většina důkazů o účincích heřmánkového čaje vychází z pokusů na zvířatech, ale výsledky jsou velmi slibné.

5. Heřmánkový čaj proti rakovině?

V heřmánkovém čaji byl nalezen antioxidant zvaný apigenin. Ten pomáhá chránit před výskytem určitých typů rakoviny, zejména před rakovinou prsu, trávicího traktu, kůže, prostaty a dělohy. Jedna studie na lidech zjistila, že u osob, které pily pravidelně heřmánkový čaj, se snížila pravděpodobnost vzniku rakoviny štítné žlázy.

Dávkování

Doporučená denní dávka se udává maximálně tři hrnečky denně nebo jeden na noc před spaním. V případě, že připravujete čaj ze sušených květů, se za ideální dávku považuje polévková lžíce denně. Čaj podávejte vždy čerstvý. Zpomalte, popíjejte po doušcích, vdechujte jeho příjemnou vůni. Půjdete tak jeho účinkům vstříc.

Heřmánkový čaj ve skleněném hrnku s lžičkou na podšálku s květy heřmánku iZdroj fotografie: Pixabay

Dlouhodobé pití heřmánkového čaje

Pijete-li heřmánkový čaj každý den, je lepší dát si po šesti týdnech pauzu alespoň čtrnáct dní, aby si tělo na bylinu nezvyklo natolik, že její léčivé účinky ztratí na síle. Vedlejší účinky při dlouhodobém pití heřmánkového čaje nejsou známy. Heřmánek platí za bezpečnou bylinu, avšak u citlivých jedinců může vyvolat alergickou reakci. Při dodržení doporučeného dávkování žádné nežádoucí účinky nehrozí. Při nadužívání vysokých dávek heřmánku může dojít ke zvýšené ospalosti nebo zvracení.

Užívat můžete vnitřně, ale také zevně

Nemusíte zůstávat jen u pití čaje. Heřmánek se pro své vlastnosti hodí i do koupelí, které vám dodají energii. S jeho protizánětlivými účinky je výborný na sedací koupel při zapařeninách, mokvavých vyrážkách a podráždění kůže či sliznice v oblasti konečníku a pohlavních orgánů. Pomáhá hojit a desinfikovat rány, takže se hodí i k omývání ran po drobných chirurgických operacích. Heřmánek patří k několika přírodním lékům, které dokážou zmírnit svědění po komářím štípnutí.

Pro koupele upravte dávku sušených květů. Připravujete-li sedací koupel, stačí jedna hrst, pro celotělovou lázeň dejte dvě dvouhrsti. I v případě koupelí však buďte opatrní, heřmánek hodně vysušuje pokožku.

Jak často pijete heřmánkový čaj vy?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články