Hodnoty na tlakoměru, které znamenají velký problém. Mnoho lidí to neví a vyčkává

Krevní tlak toho hodně napovídá o zdraví vašeho srdce a obecně celého kardiovaskulárního systému. Některé hodnoty krevního tlaku vyžadují okamžitou léčbu.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Pravděpodobně již víte, že váš krevní tlak je důležitý a že může v mnoha ohledech ovlivnit vaše zdraví. Je důležité, aby krevní tlak nebyl příliš vysoký ani nízký, obojí s sebou nese totiž mnoho nepříjemností. V případě vysokého tlaku je to zvýšené riziko kardiovaskulárních onemocnění včetně mrtvice a infarktu, v případě nízkého tlaku například ztráta vědomí a následný úraz. Dr. Chris Young vysvětluje, jaký krevní tlak je optimální a co přesně hodnoty vašeho krevního tlaku znamenají.

Co znamenají jednotlivá čísla

Když vám zdravotník měří krevní tlak, je vyjádřen dvěma čísly. První číslo je vždy vyšší, to označuje systolický krevní tlak a druhé je nižší, to vyjadřuje tlak diastolický. Například 120/80 mmHg. Krevní tlak se měří v milimetrech rtuti. Zkratkou je právě ono mmHg. Obě čísla jsou důležitá pro určení stavu vašeho srdce.

 • Systolický tlak: Tlak krve v tepnách, když se srdce stáhne, tedy při úderu srdce.
 • Diastolický tlak: Tlak krve v tepnách mezi jednotlivými údery, kdy se srdce uvolňuje.

Normální krevní tlak

Čísla vyšší než ideální rozmezí mohou být známkou toho, že se vaše srdce příliš namáhá, aby mohlo pumpovat krev do zbytku těla. Krevní tlak se považuje za normální, pokud se systolický i diastolický tlak pohybují v těchto mezích:

měření krevního tlaku iZdroj fotografie: Depositphotos
 • systolický tlak vyšší než 90 mmHg a nižší než 120 mmHg 
 • diastolický tlak mezi 60 mmHg a 80 mmHg

Pokud jste v normálním rozmezí, není nutný žádný lékařský zásah. Je však důležité udržovat zdravý životní styl a přiměřenou hmotnost, abyste předešli vzniku vysokého krevního tlaku. Pokud se vysoký krevní tlak vyskytuje ve vaší rodině, možná budete muset na svůj životní styl dbát ještě více.

Zvýšený krevní tlak

Hodnoty krevního tlaku, které jsou vyšší než 120/80 mmHg, jsou varovným signálem. Znamená to, že byste měli svému krevnímu tlaku věnovat pozornost. I když tato čísla nejsou technicky považována za vysoký krevní tlak, vybočili jste z normálního rozmezí. Zvýšený krevní tlak se může změnit ve vysoký krevní tlak, který vás vystavuje riziku srdečních onemocnění a mrtvice.

Pokud je váš systolický tlak mezi 120 a 129 mmHg a diastolický tlak je nižší než 80 mmHg, znamená to, že máte zvýšený krevní tlak. Při zvýšeném krevním tlaku nejsou nutné žádné léky, důležitý je však zdravý životní styl, jako je pravidelný pohyb, vyvážená strava a kontrola hmotnosti.

Hypertenze ve stádiu 1

Diagnózu hypertenze 1. stupně (lékařský termín pro vysoký krevní tlak) můžete slyšet, pokud:

 • váš systolický krevní tlak se pohybuje mezi 130 a 139 mmHg nebo
 • váš diastolický krevní tlak je mezi 80 a 89 mmHg

Pokud máte pouze jednu takto vysokou hodnotu, nemusíte mít skutečně hypertenzi 1. stupně. To, co určuje diagnózu hypertenze v jakémkoli stadiu, je průměr hodnot vašeho krevního tlaku za určité období. Při hodnotách, které ukazují na hypertenzi ve stádiu 1 tedy bude potřeba krevní tlak hlídat a měřit opakovaně, aby se diagnóza potvrdila.

Ztráta hmotnosti příznivě ovlivňuje krevní tlak iZdroj fotografie: Depositphotos

Pokud jste dříve hypertenzí netrpěli, nemáte žádné jiné potíže, v případě nadváhy zhubnete a osvojíte si zdravější návyky, krevní tlak se pravděpodobně vrátí do normálu a žádné léky nebudete potřebovat. Lékař vás ale i poté bude chtít pravděpodobně po 3 až 6 měsících opět zkontrolovat.

Pokud je vám 65 let nebo více a jste jinak zdraví, lékař vám pravděpodobně doporučí léčbu a změnu životního stylu, jakmile je váš systolický krevní tlak vyšší než 130 mmHg. Léčba dospělých osob ve věku 65 let a starších, které mají významné zdravotní problémy, by měla být prováděna individuálně. Léčba vysokého krevního tlaku u starších dospělých snižuje problémy s pamětí a demenci, proto byste ji měli brát vážně.

Hypertenze 2. stupně

Hypertenze ve stadiu 2 označuje závažnější stav. Diagnózu hypertenze 2. stupně můžete obdržet, pokud:

 • váš systolický krevní tlak je 140 mmHg a vyšší nebo
 • váš diastolický krevní tlak je 90 mmHg či nad tuto hodnotu
iZdroj fotografie: Depositphotos

V tomto stadiu vám lékař doporučí jeden nebo více léků na úpravu krevního tlaku. Léky však nejsou jedinou léčbou tohoto stavu. Návyky v oblasti životního stylu jsou u hypertenze ve stadiu 2 stejně důležité jako u ostatních typů hypertenze.

Hypertenzní krize

Hodnoty krevního tlaku vyšší než 180/120 mmHg znamenají závažný zdravotní problém. Takto vysoké hodnoty se označují jako hypertenzní krize, která vyžaduje neodkladnou léčbu, a to i v případě, že se nevyskytují žádné doprovodné příznaky. Pokud si takovéto hodnoty naměříte doma, po několika minutách měření opakujte. Je-li krevní tlak stále takto vysoký, vyhledejte pohotovostní lékařské ošetření. Můžete mít také příznaky, jako např.:

 • bolest na hrudi
 • dušnost
 • změny zraku
 • příznaky mozkové mrtvice, jako je ochrnutí nebo ztráta kontroly svalů v obličeji a na některé končetině
 • krev v moči
 • závratě
 • bolest hlavy

Jak často si kontrolujete krevní tlak?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články