Vrozené hormony, které brání v rychlém a snadném hubnutí. Co udělat s každým z nich?

Držíte striktní dietu, chodíte cvičit skoro každý den a vaše váha se přesto nijak nehýbe? Mohou za tím být tyto hormony, které průběh zpomalují.
i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pokud držíte správnou dietu, dodržujete předepsaný tréninkový plán a stále nemůžete shodit nadbytečná kila, nejspíše čelíte problémům spojeným s vašimi hormony. Ty mohou zpomalit váš celkový metabolismus a zabránit tak vysněným výsledkům. Naštěstí ale není tak těžké zjistit, v čem je problém. Proto se podívejte na následující výčet hormonů, které se nevyplatí podceňovat. 
Snížená inzulínová rezistence

Pokud jste rezistentní na inzulín, vaše tělo na něj nereaguje tak, jak by mělo. V krvi se v důsledku toho hromadí glukóza, a aby tělo problém kompenzovalo, produkuje stále více inzulínu. To může vést nejen k přírůstku hmotnosti, ale také až k samotné cukrovce a dalším závažnějším problémům. 


iZdroj fotografie: Depositphotos

Abyste tak udrželi správnou hladinu glukózy v krvi, dodržujte přísnou dietu s nízkým obsahem sacharidů. Zahrňte do své stravy avokádo, granátová jablka, živočišné bílkoviny, zeleninu a zrna s vysokým obsahem vlákniny. Také nezapomínejte pravidelně cvičit, například chůze po dobu 30 minut denně může snížit riziko cukrovky o 30%.

Vysoká hladina kortizolu

Kortizol je stresový hormon, který reguluje vaše reakce na obtížné situace. Pokud se ale budete stresovat příliš (nedostatkem spánku, prací, nezdravým jídlem, nadměrným kofeinem), můžete skončit s výrazným zvýšením jeho hladiny. To podle odborníků často vede ke konzumaci tučného a sladkého jídla, které sice uleví nervům, ale také je to recept na obezitu.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Ke snížení hladiny kortizolu na správnou hodnotu dojdete však snadno. Spěte alespoň 7 hodin každý den a jezte potraviny bohaté na tryptofan a melatonin. Tyto látky vám pomohou tělo uklidnit. Jsou obsaženy v tvarohu, kiwi nebo třešních. Nekonzumujte kofein dvě hodiny před spaním a v tu stejnou dobu ani nepoužívejte elektronická zařízení. Cvičte a meditujte každý den, uvolníte tak endorfiny, které vám zlepšují náladu a zaženou stres.

Nerovnováha v hladinách estrogenu

Estrogen je ženský pohlavní hormon, který hraje důležitou roli při regulaci tělesné hmotnosti a ve správném množství také hladiny inzulínu. Estrogenová nerovnováha je ale velmi riskantní a může ohrozit inzulínovou rezistenci, čímž v důsledku začne ukládat glukózu jako tuk. Hladina estrogenu stoupá při nadměrné konzumaci masa, kvůli syndromu polycystických vaječníků nebo vlivem obezity. Nerovnováze však předejdete konzumací většího množství ovoce, čerstvé zeleniny, celozrnných výrobků a ryb.

Zdroj: Better Health

Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (80%) 440 hlasů
Nahlásit chybu
DámskýDeník
Tři nečekaná znamení zvěrokruhu, která jsou největšími lháři. Je třeba si na ně dát pozor, a vyhnout se velkému zklamání
Události247
Návrat z dovolené bude jednodušší! Soud zrušil opatření, které nařizuje test na covid před cestou. Má to však výjimku
VědaŽivě
Nedávné masivní výbuchy Etny byly vidět i ve vesmíru. Rozmary sicilské sopky zachytily vesmírné družice
adbz
Koření má magické účinky. Které z nich přitahuje bohatství, zdraví a štěstí? Chutný amulet, jež se vyplatí mít doma