Ačkoliv je svízel plevelem, kterého se obtížně zahrádkáři zbavují, dokáže být i prospěšnou bylinou díky mnoha léčebným účinkům pro naše zdraví.
Svízel, která má několik populárnějších jmen (svízel, lepenice, přítula), je dobře známá zahradníkům jako plevel, kterého se dá pouze obtížně zbavit. Ale jen málo lidí ví, že tato bylina má mnoho prospěšných vlastností. Od starověku ji používají bylinkáři a tradiční léčitelé a v mnoha zemích je zahrnuta v oficiálním registru léčivých rostlin.
Popis rostliny
Svízel je bylina se silnou, přímou, málo větvenou, pnoucí a až 1 metr vysokou lodyhou. Listy jsou podlouhlé v 8-12členném skupenství, úzce čárkovité, na okraji podvinuté, na rubu plstnaté. Květy jsou drobné a citrónově nažloutlé. Plody jsou lysé, hladké, kulovité nebo bradavčité. Svízel dorůstá až 120 cm a při kontaktu s půdou snadno zakoření. Semena se šíří díky pohybu zvířat, ale stejně tak skrze obilnin. A kdo byl někdy na procházce v přírodě, možná na svém oblečení nebo psím mazlíčkovi objevil kuličky svízele, které se špatně sundávají.
Užívání a dávkování
Ze svízele si můžete připravit čaj, který si dle vaší chuti oslaďte například medem. Jeho chuť totiž nemusí být každému příjemná a med ji dokáže zjemnit. Do hrníčku nasypte 1 lžičku drcené byliny a zalijte vroucí vodou. Čaj přikryjte a nechte louhovat 10 minut, poté ho přeceďte.
Pro přípravu odvaru na vnější použití nasypte do hrnce 2 lžíce byliny, zalijte ji vodou a přiveďte k varu. Jakmile začne voda vřít, vařte bylinu 4 minuty na mírném ohni a zakrytou nechte ještě alespoň 5 minut louhovat. Odvar sceďte a používejte dvakrát denně.
Pomocník s cirhózou jater
Bylina čistí játra od toxinů, zmírňuje záněty a předchází tukové degeneraci orgánu. K léčbě použijte šťávu z byliny. Nasbírejte si čerstvé stonky a listy a opláchněte je vodou. Poté je zalijte vroucí vodou a rozmixujte do kašovité konzistence. Tu pak zavažte do tenké látky a pořádně vymačkejte, abyste získali čirou tekutinu. Užívejte 10 ml 2-3x denně.