Dobře čitelné příznaky nedostatku vápníků v těle. Brát varování na lehkou váhu se rozhodně nevyplácí

Hypokalcémie, tedy nemoc z nedostatku vápníku, patří mezi méně známá, avšak velmi nepříjemná onemocnění. Měli byste proto o ní vědět tyto základní informace.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
i Zdroj fotografie: Depositphotos
i Zdroj fotografie: Depositphotos
i Zdroj fotografie: Depositphotos
i Zdroj fotografie: Depositphotos
i Zdroj fotografie: Depositphotos
Další 2 fotografie
Další 2 fotografie
                   

Vápník je složka, která je pro lidský organismus a jeho bezproblémové fungování velice důležitá, dokonce až nezbytná. Podílí se totiž na budování silných kostí a zubů, ale je potřebný také správnou činnost srdce, cév a svalů. Nedostatkem vápníku tedy může docházet nejen k oslabení těchto částí těla, ale také k potencionálnímu rozvoji celé řady onemocněné jako například osteoporóza, osteopenie, ale také například hypokalcémie. Tou se mimo jiné zabýval tako Palak Choksi, který o této nemoci vytvořil skutečně výživnou studii.

Vápník jako důležitá složka

Vápník (kalcium) v našem těle patří mezi ty složky, které mají kromě jakési podpůrné funkce, také moc „stavební“, a zásadně se podílejí na správném růstu a pevnosti našich kostí, kloubů a také zubů. Jeho příjem by tedy měl být pravidelný, a to od raného dětství až do stáří. Zejména v těchto obdobích je dokonce ještě více žádán, aby jej během růstu bylo dostatek a kosti nebyly slabé a měkké, a později ve stáří sloužily jako dostatečná opora chřadnoucího těla.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nejlepší možná forma získávání a pravidelného doplňování vápníku je pomocí stravy nebo také formou jejích doplňků. Do svého jídelníčku byste tedy měli zařadit právě ty potraviny, které jsou jeho nejbohatším zdrojem. Jedná se například o mák, mořské řasy, parmezán, chia semínka, ale také mořské ryby, ořechy, luštěniny a zelenina jako brokolice, květák či kapusta. Výběr je tedy poměrně pestrý a variabilní, takže si vybere nejspíše každý.

Doporučená denní dávka vápníku

Jelikož je vápník skutečně potřebnou složkou, bez které by mohlo být narušeno běžné a přirozené fungování těla, vytvořili odborníci tabulku, ve které je přehledně uvedeno, jaké množství této látky by mělo tvořit váš pravidelný denní příjem. Důležitá je její správnost zejména u dětí ve vývinu, kdy se na kvalitu stravy klade největší důraz a vápníku je zásadně zapotřebí pro správný růst.

  • Děti od 0-6 měsíců – 200 mg
  • Děti od 7-12 měsíců – 260 mg
  • Děti od 1-3 let – 700 mg
  • Děti od 4-8 let – 1000 mg
  • Děti od 9-18 let – 1300 mg
  • Dospělé ženy i muži od 19-50 let – 1000 mg
  • Dospělé ženy i muži nad 50 let – 1200 mg
iZdroj fotografie: Depositphotos

Dané hodnoty uvedené podle věku jsou skutečně důležité a sami si můžete všimnout, že největší příjem vápníku by se měl dostávat dětem a lidem nad 50 let. Vyšší dávku vápníku by si však měly dopřát také ženy během těhotenství, aby se plod vyvíjel co nejlépe, a také v období menopauzy, aby se zamezilo riziku vzniku nemocí v důsledku nedostatku této látky. Pokles hladiny estrogenu v tomto období totiž urychluje řídnutí kostí.

Hypokalcémie, nemoc z nedostatku vápníku

Hypokalcémie patří mezi poměrně závažná onemocnění, které vychází právě ze zásadního nedostatku této látky v těle. Postihovat může všechny části těla a jejím následkem jsou slabé nehty, pomalý růst vlasů, tenká a křehká kůže náchylná k podráždění či poškození, zmatenost nebo dokonce ztráta paměti, ale i svalové křeče, snadné lámání kostí, necitlivost a brnění v rukou, nohou a obličeji, deprese, a dokonce také halucinace.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nedostatek vápníku u dětí se může projevit větším rizikem možných zranění, a to i při běžných pádech či podobných drobných nehodách, ale dokonce také zásadní zpomalení či zastavení růstu a přidružené potíže. Mezi potenciální rizika tohoto nedostatku patří také kardiovaskulární problémy, oslabená činnost srdce a podobně.

Diagnostika a léčba hypokalcémie

Stejně jako u jiných nemocí je také při hypokalcémii velmi důležitým a zásadním krokem její správná diagnostika, po které zpravidla následuje léčba. Co se však rozpoznání nemoci týče, stojí a padá zejména na vás. Důležité je proto všímat si svého těla a v případě podezření kontaktovat svého lékaře. Ten již poté zkontroluje rodinnou anamnézu a započne vyšetření a odběry potřebné k potvrzení nemoci.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Co se týče samotné léčby, jedná se o nenáročný proces, během kterého je velmi důležité navýšení obsahu vápníku ve vašem těle, a to nejlépe opět pomocí pestrého jídelníčku nebo specializovaných doplňků stravy. Mezi ty patří například uhličitan vápenatý, citrát vápenatý a fosforečnan vápenatý, které se dobře vstřebávají, a také nezpůsobují vedlejší účinky v podobě zácpy nebo naopak průjmu a podobných zažívacích těžkostí.

Pozor na neléčenou hypokalcémii

Opět i zde platí, že v případě neléčení může hypokalcémie způsobovat následky na vašem zdraví. Při dlouhodobém a neřešeném nedostatku vápníku může docházet například k trvalým poškozením očí, tělesnému postižení, zlomeninám či kroucení páteře a kostí, k potížím s chůzí nebo dokonce také ke smrti.

Jaký je váš oblíbený zdroj vápníku? Dejte nám vědět do komentářů.

Zdroj: Healthline

Galerie

Další 2 fotografie
Další 2 fotografie
Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Zobrazit další články