Závratě, zmatek a ztráta koordinace: Může se jednat o ischemickou mrtvici

Ischemická mrtvice je závažný stav, který vyžaduje okamžitou lékařskou péči. Rozpoznejte včas příznaky a snižte riziko trvalého poškození mozku.

i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Závratě, zmatek a ztráta koordinace jsou symptomy, které byste neměli podcenit. Obzvlášť pokud se objeví náhle. Mohou totiž naznačovat mrtvici. Ischemická mrtvice vyžaduje okamžitý lékařský zásah, jinak hrozí trvalé poškození mozku či dokonce úmrtí. Kromě typických příznaků jako je ztráta kontroly nad částí těla či nesrozumitelné mluvy vás mohou trápit i silné závratě nebo zmatenost.

Tři typy mrtvice

Jak jsme již na JakZdravě dříve vysvětlovali, existují tři typy mrtvice: ischemická, hemoragická a někdy se sem řadí i přechodná ischemická ataka. Ischemická cévní mozková příhoda je způsobena blokádou v cévě, která zásobuje mozek krví, což vede k poškození nebo odumření mozkových buněk. Jedná se o nejčastější typ mozkové příhody. Dle odborníků ze zdravotnického webu Healthline tvoří ischemické mrtvice přibližně 87 procent všech cévních mozkových příhod.

U hemoragické cévní mozkové příhody dojde k prasknutí cévy v mozku a krvácení tlačí na mozkovou tkáň. Tím dochází k poškození nebo usmrcení mozkových buněk. Třetím typem mrtvice, která však není tak závažná, je přechodná ischemická ataka. Tento typ mrtvice je způsoben dočasným ucpáním nebo snížením průtoku krve mozkem. Příznaky však v tomto případě obvykle samy vymizí. Ale jak jsme na JakZdravě zmiňovali, ani tento typ mrtvice, která je někdy též zvaná tichá mrtvice, není radno podceňovat.

Sanitka na silnici iZdroj fotografie: Pixabay
Při příznacích mozkové mrtvice na nic nečekejte a volejte sanitku

Příznaky ischemické mrtvice

Příznaky ischemické mrtvice se obvykle objevují náhle a dle lékařů z MayoClinic nejčastěji zahrnují: 

  • Problémy s mluvením či porozuměním.
  • Necitlivost, slabost nebo ochrnutí obličeje, ruky nebo nohy (obvykle na jedné straně těla).
  • Problémy se zrakem.
  • Bolest hlavy.
  • Problémy s chůzí.

Můžete pociťovat i další příznaky, jako například:

  • Závratě: Náhlé závratě, které mohou být doprovázeny pocitem, že se svět kolem vás točí.
  • Zmatek: Porucha vědomí, dezorientace nebo zmatenost, která může zahrnovat potíže s porozuměním řeči nebo neschopností jasně myslet.
  • Ztráta koordinace: Neschopnost udržet rovnováhu, chůzi nebo řídit pohyby končetin.
  • Náhlé slabosti: Opět zejména na jedné straně těla.

Cenné rady pro prevenci mrtvice. Pro osoby nad 55 let, cukrovkáře a obézní lidi by to mělo být samozřejmostí

V případě podezření na ischemickou mrtvici je důležité jednat rychle

Pokud se u někoho ve vašem okolí objeví výše zmíněné příznaky, zavolejte záchrannou službu. Nedávejte postiženému žádné jídlo ani pití, protože může mít potíže s polykáním a může dojít k udušení. Snažte se danou osobu udržet v klidu, a pokud je to možné, komunikujte s ní(m) do příjezdu záchranné služby.

Jak jste rozpoznali mrtvici vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články