Zánět sedacího nervu se projevuje nepříjemnou bolestí, brněním a necitlivostí. Tyto problémy však lze jednoduše zmírnit domácí léčbou.
Sedací nerv je nejdelší nerv v lidském těle. Při zánětu způsobuje velmi nepříjemnou bolest od žeber až pod koleno. Když jste v klidu, dočasně to bolest zmírní, ale nevyřeší. Jak vysvětluje doktor William Morrison, M.D., kromě bolesti se mohou objevit i další příznaky, jako je nepohodlí při sezení, pocit těžkých nohou, necitlivost a brnění. Bolest ischiasu je velmi nepříjemná a může výrazně zhoršit kvalitu života. Pokud patříte mezi ty, kteří trpí bolestmi sedacího nervu, víte přesně, o čem je řeč. Dobrou zprávou však je, že tento problém má rychlé řešení.
Léčba bolesti za pouhých 10 minut
Tato jednoduchá metoda může vyřešit váš problém za pouhých 10 minut. Toto ošetření by se mělo provádět večer před spaním. Postupujte podle níže uvedených pokynů:
- Do kbelíku nalijte 10 litrů teplé vody.
- Voda by měla mít nejvyšší teplotu, kterou vaše nohy snesou.
- Do vody přidejte hrst soli a půl litru jablečného octa.
- Důkladně promíchejte.
- Vložte nohy do kbelíku a nechte je tam, dokud voda nevychladne.
- Poté si nohy opláchněte vodou, osušte ručníkem, ihned si oblékněte teplé ponožky a jděte spát.
- Druhý den nechoďte bosí, noste pantofle a ráno se osprchujte teplou vodou.
Další možnosti jak zmírnit bolest ischiasu a zvládnout zánět
Ačkoli věda zatím účinnost těchto alternativních metod úlevy od bolesti sedacího nervu neprokázala, mnoho lidí zaznamenalo výrazné zlepšení a snížení bolesti, necitlivosti a křečí. Pokud bolest přetrvává i přes domácí léčbu, obraťte se na svého lékaře, je možné, že je příčina jinde a je zapotřebí jiný typ léčby.
1. Akupunktura
Akupunktura je alternativní léčebná metoda, která spočívá ve vpichování drobných jehliček na určité body v těle, aby se podpořila činnost nervů a zvýšil tok energie. Účinky této terapie se mohou projevit již po prvním ošetření, ale vhodné je absolvovat sezení více. Akupunktura je dnes velmi populární, protože se ukázalo, že je účinná při migrénách, stresu, odvykání kouření a zlepšování průtoku lymfy.
2. Chiropraktická léčba
Výzkum ukázal, že chiropraktická léčba je účinná i při bolestech sedacího nervu, protože působí na páteř a zmírňuje bolest, podporuje hojení, zvládá zánět a obnovuje pohyblivost.
3. Ledový obklad
Poskytuje okamžitou úlevu. Můžete použít mraženou zeleninu zabalenou do ručníku a přiloženou přímo na bolestivé místo. Nechte ji působit 20 minut, opakujte každé 3 hodiny a bolest se zmírní.
4. Střídání studených a teplých obkladů
Ledové obklady okamžitě zmírňují bolest, ale nemají dlouhodobý účinek a neléčí zánět. Proto je vhodné ihned po ledovém obkladu přiložit teplý obklad nebo si dát horkou koupel. Střídání teplot stimuluje krevní a lymfatický oběh, a tím pomáhá léčit záněty. Ještě účinnější může být přidání esenciálních olejů nebo epsomské soli do vody ve vaně.
5. Pohyb
Přestože sebemenší pohyb může být bolestivý, musíte zůstat aktivní, abyste podpořili hojení. Můžete si zacvičit jógu nebo zkusit jemné protahování zad. Zlepšíte tak svou pohyblivost, posílíte zádové svaly a zlepšíte krevní oběh.
6. Masáž
Masáž je velmi účinná proti bolesti sedacího nervu, svalovým křečím a necitlivosti. Ještě účinnější je, když se provádí s esenciálními a bylinnými oleji.
7. Byliny a oleje
Mnoho bylin má i v tomto případě skvělé účinky. Dokážou tlumit záněty a léčit bolest a lze je používat ve formě odvarů, esenciálních olejů, kapslí či mastí. Před použitím bylin se poraďte se svým lékařem, abyste se ujistili, že nejsou neslučitelné s léky, které již užíváte. Toto jsou nejúčinnější byliny, které se používají při bolestech, zánětech a potížích s nervy:
- kurkuma (pro lepší vstřebávání smíchejte s černým pepřem)
- heřmánek
- zázvor
- kůra vrby bílé
- ptačinec prostřední
- šalvěj
- levandule
- lékořice
- třezalka tečkovaná
- cizrna
- lipový květ
- kratom
- arnika
8. Spánek
Dopřejte si dostatek spánku, aby se svaly vašeho těla uvolnily, nervy posílily a zregenerovaly.