Zánět slinivky břišní, známější spíše jako pankreatitida, je nepříjemné zánětlivé onemocnění této části trávícího traktu. Celý stav je zásadně ovlivněn tím, co jíte.
Pankreatitida, neboli také zánět slinivky břišní, je nepříjemný zdravotní stav, který vzniká zadržením tavicích enzymů ve slinivce, čímž na tomto orgánu vzniká otok. Jedná se však o poměrně nebezpečnou příhodu, která v krajním případě může končit i smrtí pacienta. Dobrou zprávou však je, že tento stav lze regulovat, a to nejčastěji pomocí stravy. Existují totiž potraviny, které pankreatitidu dráždí, ale i takové, které napomáhají k její normalizaci a obnovení zdravé a přirozené funkce bez těžkostí.
Když pankreatitida zaútočí
Pankreatitida se řadí mezi nepříjemná zánětlivá onemocnění, při kterém dochází u slinivky břišní k otoku, a dokonce i několikanásobnému zvětšení. V takovém případě se jedná o skutečně bolestivý průběh nemoci, při kterém pacienti pociťují nepříjemné křeče nebo bodavou a tupou bolest v oblasti slinivky.
Ještě horší než samotný průběh však mnohdy bývá zjištění příčiny, která tento stav způsobila. Nejčastěji se jedná o nesprávné stravovací návyky, přílišné užívání alkoholu nebo podobné faktory. Právě díky nim tak lze pankreatitidu rozdělit na několik základních druhů:
- alkoholická
- biliární (potíže se žlučovými kameny)
- pooperační
- polévková
- traumatická
- virová (infekčního původu)
Poté se pankreatitida rozděluje také na akutní a chronickou, a to podle závažnosti příznaků a také podle délky trvání jednotlivých symptomů.
Poznejte pankreatitidu
Když se řekne pankreatitida, pravděpodobně pouze málokomu v hlavě naskočí, oč se přesně jedná. Mnoho lidí takovou debatu rovnou přejde, ale přichází tak o značně důležité informace, které se v budoucnu nejednou mohou hodit. Pokud máte tedy zanícenou slinivku břišní, pravděpodobně máte základní problém s produkcí dostatečného množství trávicích enzymů, tím pádem hůře vstřebáváte přijaté živiny a potřebné složky z potravy.
Důsledkem toho můžete začít pomalu, ale jistě, hubnout, a to aniž byste ztrátu kil vůbec postřehli. Jedná se však o nezdravou ztrátu váhy, ze které radost skutečně mít nemusíte. Záleží však samozřejmě také na závažnosti a na celkovém průběhu nemoci, a také na tom, jak se k této skutečnosti postavíte. Nejlepším bojovníkem proti zánětu slinivky břišní je totiž strava, která v tomto případě hraje zásadní roli.
Potraviny, které vám pomohou
Stejně jako nejrůznější léky nebo vitamínové doplňky stravy mohou v případě zdravotních komplikací pomoci i ty méně očekávané věci – tedy obyčejné potraviny. Některé totiž díky svému složení obsahují vše, co vaše tělo v danou chvilku potřebuje a co mu dokáže ulevit i v případě tak závažného zánětu, jako je právě pankreatitida.
Pokud tedy víte, že tímto onemocněním trpíte, je dobré zaměřit se na to, co vám pomůže. Zde najdete jednoduchý seznam potravin, které zmírní příznaky, ale také závažnost celého problému:
- čerstvá zelenina
- čerstvé ovoce
- celá obilná zrna
- fazole, čočka a další luštěniny
- nízkotučné a odtučněné mléčné výrobky
- veganské náhrady mléka – lněné nebo mandlové mléko
Kromě těchto potravin vám však mohou pomoci i takové, jako je mrkev, borůvky a jiné bobule, ořechy, hrozny, mrkev, avokádo, olivový olej, tučné ryby a semínka všeho druhu. Ty totiž obsahují značné množství antioxidantů a zdravých tuků, které jsou v tomto případě prospěšné. Také obsahují velmi malé množství nezdravého cholesterolu a naopak jsou bohatým zdrojem vlákniny, která snižuje riziko dalších možných zdrojů zánětu.
Potraviny, kterým se vyhnout
Stejně tak jako vám určité druhy potravin mohou v případě pankreatitidy pomoci, existují i takové, které váš zdravotní stav zhorší nebo dokonce přivedou do akutní fáze. Některé z těchto potravin pankreatitidu dokonce mohou způsobit. Jejich následnou konzumací v období zánětu si doslova koledujete o pořádný průšvih. Jde zejména o:
- smažená a tučná jídla
- jídla s vysokým obsahem cukru
- červené maso
- majonézu a různé podobné omáčky či dresingy
- margaríny a másla
- plnotučné mléčné výrobky
- pečivo
- slazené nápoje
- slaná jídla (brambůrky, krekry a podobné pochutiny)
- alkohol
Kromě toho, že musíte vědět, které potraviny pro vás při pankreatitidě nejsou vhodné, je také důležité znát odpověď na to proč. Jedná se o vcelku jednoduché vysvětlení. Slinivka břišní je orgán, který v těle zpracovává zejména přijaté tuky ze zkonzumovaných potravin. Čím více jich je, tím více musí slinivka pracovat a tím více se „nadře“. A pokud se jedná o stav orgánu s otokem, asi si umíte představit, jak to může vypadat.
Navíc potraviny, které jsou sladké, nebo naopak slané či příliš mastné, zvyšují procento nezdravého cholesterolu v těle, který poté zvedá váš krevní tlak. S tím je pak spojeno opět hned několik zdravotních komplikací – od drobných výchylek, až po smrtelně závažné kardiovaskulární onemocnění a další rizika spojená se srdcem. A aby toho nebylo málo, nedávná studie přinesla zajímavou zprávu o tom, že z nadměrné konzumace červeného masa může vzniknout dokonce rakovina slinivky.
Zotavení pomocí stravy
Pokud máte pankreatitidu již relativně za sebou a z její akutní fáze „jste venku“, pomozte svému tělu ke správné rekonvalescenci a konečnému uzdravení. Dopřejte mu potřebné stravovací naladění, které je dietní a slinivku břišní, jež byla dosud pod poměrně nepříjemný tlakem, nebude příliš zatěžovat. Zkuste se držet těchto základních bodů a uvidíte, že vám brzy bude skutečně mnohem lépe.
- zkuste jíst spíše více menších porcí za den (6 – 8 jídel)
- přidejte do své stravy vždy 1 – 2 polévkové lžíce MTC každý den
- dopřejte svému tělu všechny potřebné vitamíny (A, D, E, K, B12, zinek a kyselinu listovou) a nebojte se sáhnout i po doplňcích stravy
- omezte celkový denní příjem tuků na 30 gramů a vylučte ze stravy nasycené tuky
- zcela se vyhýbejte alkoholu, zejména tomu tvrdému
- snažte se také úplně vyhýbat kouření cigaret a všeho, co je jim podobné
- dbejte na řádný pitný režim a pečlivě své tělo hydratujte
Pokud však budete mít i během rehabilitační doby jakékoliv komplikace nebo pochybnosti, jednoznačně se obraťte na svého lékaře a pečlivě s ním proberte celou situaci. On zjistí, v čem je problém, a rozhodně vám může pomoci a celou léčbu maximálně přizpůsobit vašim potřebám a tomu, co potřebuje právě vaše tělo.