Jakmile ucítíte nepohodlí v oblasti dásní a zubů, měli byste navštívit lékaře. S menšími kazy si však mohou někteří z vás poradit i sami.
Bolí vás zuby? Možná se vám i přes veškerou vaši snahu udělal kaz. Nejlepší prevencí je pravidelné čištění kartáčkem, nití a ústní vodou. Někdy se však kaz vytvoří i těm nejpečlivějším. Dalším krokem, jak předcházet jejich tvorbě, může být vyvážená strava bohatá na minerály. Když už se však kaz objeví, nepomůže čištění, ale jeden z triků našich babiček.
Zvyšte příjem antiseptických látek
Za vznikem kazu stojí zpravidla bakterie usazující se v samotném zubu. Jednou z věcí, kterou můžete v boji proti němu udělat, je konzumovat takové potraviny, v nichž jsou obsaženy antiseptické látky. Zapomeňte přitom na kupování přípravků v lékárně, stačí zajít na zahrádku nebo do běžného obchodu. Zde koupíte vše, co potřebujete, abyste mohli s kazem efektivně bojovat.
Kloktání vývaru z cibule
Možná jste již slyšeli o tom, že taková obyčejná cibule může mít protizánětlivé a antibakteriální účinky. Největší sílu má přitom její slupka, kterou po oloupání můžete vyvařit v horké vodě. Stačí vhodit menší hrstku slupek do půl litru vodu, tu následně přivedete k varu a po několika minutách scedíte. Výsledný roztok kloktáte namísto ústní vody a vyplachujete si jím pravidelně ústa.
Žvýkačka z čerstvé máty
Z této zelené svěží rostliny se často dělají nejrůznější pochutiny, aromata, směsi a příchuti. Mnohem lepší je však čerstvá, kdy obsahuje všechny potřebné a zdravé látky. Stačí utrhnout lístek máty alespoň jednou denně a chvíli jej žvýkat, abyste tak ulevili kazu. Velkou výhodou je mít mátu zasazenou doma v květináči.
Meduňkové kloktadlo proti zánětům
Další rostlinou s antiseptickými a protizánětlivými účinky je meduňka. Stačí nasypat 2 lžíce mleté květiny do 1 dcl vroucí vody a nechat přibližně hodinu louhovat. Po této době je zázračný lektvar připraven a vám už stačí si jím jen vypláchnout pusu po každém jídle. Tento přípravek zmírní bolesti způsobované kazem a zamezí mu v dalším rozvoji.