Jak poznat plíseň a mykózu na nehtech dříve, než bude pozdě. Při ignorování se stane chronickým problémem

Některé problémy o sobě nedávají vědět a o to hůře se jich pak zbavuje. K takovým patří i mykóza, kterou je sice možné vyléčit, ale je lepší jí předcházet.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Na vznik plísní má vliv mnoho faktorů. Nejlépe se na nohou „uchytí“ například v případě oslabené imunity nebo užívání antibiotik. Velký problém může znamenat hlavně pro diabetiky, jejichž organismus má všeobecně horší odolnost vůči mykotické infekci. Častěji se s tímto problémem potýkají také osoby s nadváhou a se sklonem k otokům nohou. Tuto nemilou vzpomínku si však můžete přivézt i z exotické dovolené, z hotelové koupelny, či od bazénu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak poznat mykózu dříve, než bude pozdě

Mykóza nohou se vyskytuje více u mužů. Onemocnění postihuje častěji tkáně a nehty nohou, výskyt na rukou je výrazně nižší. Mykóza se projevuje nejčastěji bílým, či žlutým neprůhledným povlakem nehtů a jejich deformací, zarudnutím a svěděním pokožky, odlupováním či popraskáním kůže nebo nepříjemným zápachem nohou. Léčba nebývá složitá, ale vyžaduje pravidelnost a v neposlední řadě i velkou trpělivost.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pokud vás toto onemocnění už postihlo, máte několik možností. První vás nasměruje do lékárny, kde vám schopný lékárník doporučí účinný volně prodejný přípravek nejčastěji ve formě spreje, či krému. Druhá ukazuje na použití přírodních prostředků u kterých jsou známy antimykotické účinky. Možná je například koupel nohou v rozmarýnovém odvaru, nebo zábal postižených míst s roztlučeným česnekem. Při závažnějším průběhu onemocnění, zvlášť pokud trpíte diabetem, je ale vždy nutno navštívit kožního lékaře.

Jak ji nepozvat zpět

U lehčích forem plísňového onemocnění nohou se často doporučuje koupel ve slabém roztoku hypermanganu. Jedná se o drobné kovově lesklé krystalky temně fialové barvy. Malé množství krystalků je třeba rozpustit v několika litrech teplé, ale ne horké vody – roztok musí být jen slabě růžový – a dopřát si několikaminutovou příjemnou koupel nohou. Hypermangan se v žádném případě neužívá vnitřně. Do koupele obvykle stačí jen pár krystalků.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Toto nepříjemné a velmi obtěžující onemocnění se rádo a často vrací. Je třeba tedy svědomitě dbát na dodržování hygienických opatření pro bezpečnost vašich nohou a čisté nohy po umytí vždy důkladně osušit. Na koupaliště, do bazénů, ale třeba i do fitness center a posiloven si vždy donést sebou přezůvky, myslete na to, že se stačí postavit na místo, ke stál člověk trpící mykózou a můžete začít s léčbou znovu.

Zdroj: Mayo Clinic

Diskuze Vstoupit do diskuze
143 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
DámskýDeník
Nikoho v životě nepotkáváme náhodou – 5 typů vesmírných vztahů, které vám postupem času začnou dávat smysl
Události247
Události247
Zvěrstva Ukrajinců ve válce: Ukazuje se, že nejenom Rusové páchají nelidské činy
VědaŽivě
VědaŽivě
Optická hádanka, která je pro mnohé lidi zcela neřešitelná. Kolik kruhů jste schopni najít na tomto obrázku?
adbz
adbz
Navraťte černému oblečení svou pravou barvu. Vybledlé kousky zachrání trocha kávy