Jak poznat problémy s játry: Nažloutlá kůže, zvětšený žaludek i změny nálad

Příznaky onemocnění jater nezahrnují pouze nažloutlé oční bělmo. Můžete pociťovat i emoční potíže, problémy se spánkem či svědění kůže.

nemocná játra i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Játra filtrují krev a zbavují tělo toxinů, jejich poškození tak může mít fatální následky. Onemocnění jater se bohužel zprvu neprojevuje nijak výrazně, a jak tvrdí internista Dr. Joe Soliman, mnoho pacientů přichází k lékaři až v pozdější fázi onemocnění, protože ze začátku nepozorovali vůbec žádné příznaky. Příznaky onemocnění jater se totiž často zaměnují za běžné obtíže.

Typické příznaky onemocnění jater

Nejtypičtějším příznakem jaterního onemocnění je žluté či nažloutlé bělmo, tento příznak se však obvykle objevuje až při závažnějším poškození. Mezi další typické příznaky, které přimějí lidi k návštěvě lékaře patří bolesti a otok břicha. Typické otoky nohou a kotníků, bývají obvykle dlouho ignorovány, protože si lidé myslí, že se nejedná o nic vážného.

Pokud však pozorujete na svém těle změny, pro které nemáte jednoznačné vysvětlení, například otok kotníku po úraze, poraďte se s lékařem, abyste závažná onemocnění, jako je právě například poškození jater, vyloučili.

Příznaky onemocnění jater, které byste neměli ignorovat

Kromě otoků a žloutenky se poškození jater projevuje i méně typickými příznaky, které jsou často přisuzovány životnímu stylu či jiným méně závažným potížím. Opět proto důrazně doporučujeme návštěvu lékaře, pokud vás některé z následujících příznaků trápí. Nemusí se nutně jednat o poškození jater, protože se objevují i při jiných onemocněních, ale je lepší mít jistotu.

Nechutenství

Je zcela normální, pokud čas od času nemáte chuť k jídlu. Náhlá ztráta chuti k jídlu nebo dlouhotrvající nechutenství je však často jedním z prvních příznaků nějakého zdravotního problému, a to včetně poškození jater. Je-li tento stav doprovázen dalšími příznaky, například již zmíněnými otoky nebo bolestmi břicha či průjmem, rozhodně se obraťte na svého ošetřujícího lékaře. 

svědení pokožky iZdroj fotografie: Depositphotos
Svědění pokožky je dalším typickým příznakem onemocnění jater

Svědění pokožky

Příznaky onemocnění jater můžete pozorovat i na kůži. Zpozornět byste měli v případě, že se u vás objeví nečekaná vyrážka, kůže vás svědí, je suchá nebo mění barvu či se na ní objevují skvrny. Tyto příznaky mohou být navíc doprovázeny kovovou pachutí v ústech, a to zejména po ránu.

Změna barvy stolice

Jednou z hlavních funkcí jater je produkce žluči. A je to právě žluč, která dává stolici její tmavou barvu. Pokud je vaše stolice neobvykle bledá, měli byste zpozornět. Na pozoru byste se však měli mít i v případě, že je vaše stolice černá a dehtovitá. Ačkoli tento problém se obvykle vyskytuje až v pozdních stadiích jaterního onemocnění a je způsoben krví v trávicím traktu.

Únava

Jste-li unavení i bez předchozí námahy, může to také poukazovat na závažný zdravotní problém, jako je například právě onemocnění jater. Chronická únava však může mít i mnoho dalších příčin, z nichž některé mohou být skutečně velmi závažné, neměli byste ji tedy ignorovat. 

Změny nálad

Jaterní onemocnění se mohou projevovat i psychickými příznaky, jako jsou časté změny nálad, návaly hněvu, netrpělivost a podrážděnost nebo i deprese. Může dojít i k negativnímu dopadu na vaše rozhodovací schopnosti a tzv. mozkové mlze. 

Jaké další časné příznaky vás upozornily na problémy s játry?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články