Občasné bolesti kloubů a ztuhlost těla jsou typickými znaky, které nevyhnutelně patří ke stárnutí. Pokud se ale potíže začínají stupňovat a člověk má problém vykonávat běžné denní činnosti, na místo by měla nastoupit obezřetnost a diskuse s lékařem.
Přetrvávající bolesti mohou značit nástup artritidy. Artritidy se běžně dělí do dvou základních kategorií:
- Revmatoidní artritida
- Osteoatritida
Revmatoidní artritida patří mezi autoimunitní chronická onemocnění, která mohou postihovat i velmi mladé jedince. K její léčbě patří i pravidelné užívání léků, které snižují produkci látek v těle způsobující obtíže. Osteoartritida oproti tomu přichází s vyšším věkem. Je zapříčiněna běžným mechanickým opotřebením kloubů. Oba druhy této nemoci se projevují velmi podobně ‒ bolestí postihující kolena, zápěstí a boky. Výjimkou nejsou ani bolesti zad a silné otoky kloubů.
Správná diagnostika
Pro účelnou léčbu je stěžejní správná diagnostika původu vašich potíží. Zkuste si vést deník, kam si budete zapisovat konkrétní projevy a bolesti, které vás postihují. Bolest může být bodavá, pulzující, horká, intenzivní nebo naopak tlumená. Zapisujte si také frekvenci problémů a co se zdálo být spouštěcím mechanismem. Může to být fyzická aktivita, problémy se vstáváním nebo sezení na židli. Všechny tyto poznatky pak sdělte svému lékaři. Značně mu tím usnadníte stanovení správné diagnózy.
Revmatoidní artritida versus bolest stáří
Revmatoidní artritida se neprojevuje jenom bolestí kloubů a pocity ztuhlosti. Protože se jedná o zánětlivé chronické onemocnění, jeho agresivita se časem stupňuje. Pomoci může jen včasná diagnóza a zahájení léčby. Provází ji také bolestivost a velká svalová únava, depresivní stavy, nechutenství, mírná teplota, oteklé uzliny a celkový pocit únavy. Artritida zapřičiněná opotřebením kloubního pouzdra se co se týče projevů většinou omezuje na bolest a ztuhlost kloubů.