Nedostatek vitamínu D zvyšuje riziko srdečních onemocnění, uvádí studie

V souvislosti s epidemií covid-19 se začalo více hovořit o důležitosti vitamínu D pro lidský organismus. Jeho nedostatek způsobuje vážné zdravotní problémy.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Většinou si lidé myslí, že když chodí pravidelně na slunce, mají vitamínu D dostatek. Opak je ale pravdou, což ukázala v plné nahotě především koronavirová pandemie. I lidé, kteří se pravidelně sluní, mohou trpět nedostatkem tohoto důležitého vitamínu. Lékař Sean Austin Tackett, MD je toho názoru, že zvýšit jeho příjem je na místě. Co všechno může chybějící vitamín D negativně ovlivnit?

Co je to vitamín D

I když se mu říká vitamín, ve skutečnosti se jedná o v tucích rozpustné sekosteroidy. Jejich úkolem je pomoc při vstřebávání vápníku, hořčíku a fosforečnanů ve střevech. Kromě toho má vitamín D protizánětlivé a protivirové účinky, proto byla doporučena jeho zvýšená konzumace v době pandemie SARS-CoV-2. Dále reguluje práci centrálního nervového i hormonálního systému.

iZdroj fotografie: Pixabay
Ani slunění není zárukou, že máte dostatek vitamínu D

Jak lze vitamín D získat

Pro získání vitamínu D se doporučuje častý pobyt na slunci. Je ovšem potřeba se chránit před škodlivými UV paprsky. Hodně záleží na tom, jak velká plocha kůže byla slunci vystavena. A tak se mnohdy stává, že i lidé, kteří se často sluní, trpí nedostatkem vitamínu D. Kromě slunění ho lze tělu dodávat i prostřednictvím jídla. Jsou na něj bohaté mořské ryby, vejce a játra.

iZdroj fotografie: Pixabay
Dobrým zdrojem vitamínu D jsou mořské ryby

Nedostatek vitamínu D negativně ovlivňuje srdeční činnost

Pokud je vitamínu D v těle nedostatek, obvykle se to projeví snížením obsahu vápníku a z toho pramenícím řidnutím kostí. Náchylné na to jsou zejména ženy v klimakteriu. Jenže nedostatkem vitamínu D trpí i mladší generace. U ní to může způsobovat problémy s vysokým krevním tlakem nebo vysokou hladinou cholesterolu v krvi. To zase negativně ovlivňuje činnost srdečního svalu a zvyšuje riziko vzniku kardiovaskulárních nemocí – ischemické choroby srdeční a mrtvice, uvádí studie.

iZdroj fotografie: Pixabay
Nedostatek vitamínu D způsobuje řidnutí kostí. S tím souvisejí časté zlomeniny

Co pro sebe můžete udělat

Z krevních testů u praktického lékaře lze zjistit, jak jste na tom s množstvím vitamínu D. Pokud vám chybí, pak je vhodné zahájit léčbu. Vy sami pak můžete do svého jídelníčku zařadit hlavně mořské ryby. Mezi ně patří především makrela, treska a sardinka. V lékárně naopak lze koupit rybí tuk. A samozřejmě se můžete vystavovat slunečnímu záření, které působí pozitivně na tvorbu vitamínu D.

Jakým způsobem doplňujete vitamín D vy?

Zdroj: MedicalNewsToday, European Heart Journal

Diskuze Vstoupit do diskuze
144 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články