Správný denní příjem vápníku dle pohlaví a věku je klíčový. Nedostatek vede k paradentóze, svalovým křečím a řídnutí kostí

Dostatek vitaminů a minerálů je pro správné fungování lidského organismu zcela klíčový. Dlouhodobý nedostatek vápníku je předzvěstí zdravotních komplikací.
i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Vápník je hlavní stavební složkou kosterního systému, bez něhož dochází ke chřadnutí a lámavosti kostí. Nezáleží na tom, z čeho je tento důležitý prvek přijímán. Velké množství je obsažené v mléce a všech výrobcích z něj, ale i v opomíjeném tuřínu, máku, chia a sezamových semínkách. Dále jej nalezneme v lososu a sardinkách, čočce a fazolích, mandlích, špenátu, rebarboře, merlíku chilském neboli quinoe a fících. Zdravý jídelníček je nejsnazší způsob, jak prospěšný vápník do těla dostat.
Denní příjem vápníku se průběžně mění

Hodnoty jsou rozdílné pro muže a pro ženy, pro děti v batolecím věku i pro období puberty, pro sportovce a těhotné ženy. Zatímco dítě do tří let by mělo denně přijmout kolem 500 mg, v patnácti letech si tělo žádá více než dvojnásobek. Hodnota 1 200 mg je vhodná i pro dospělého jedince. Výjimku tvoří jen ženy v očekávání, které potřebují až 1 500 mg, aby mohlo tělo dodávat dostatek vitaminů plodu. Hraniční hodnota je 2,5 g denně a neměla by být nikdy překročena.


iZdroj fotografie: Unsplash

Pobyt venku zesílí účinky vápníku

Na čerstvém vzduchu a sluníčku chytáme tělu prospěšný vitamin D. Dá se přijímat i ve formě tablet, ale pobytu venku se nic nevyrovná. Vápník, který se do těla dostane z potravin, se v těle rozloží zhruba z osmdesáti procent. Zbytek je vyloučen nezpracovaný. Tomu vitamín D zabraňuje a pracuje na tom, aby byl vápník vstřebaný do posledního kousku a mohl naplno zastávat v těle všechny důležité funkce.


iZdroj fotografie: Unsplash

Nedostatek vápníku je nebezpečný

Nízké hodnoty vápníku v krvi se označují jako hypokalcemie. Tento stav má za následek měknutí a řídnutí kostí, svalové křeče, poškození páteře, paradontózu, poruchy nervových vzruchů, přehnanou citlivost na vnější podněty, alergie a zvýšenou náchylnost k zánětům. U dětí může jít o ještě fatálnější dopady, kdy trpí křivicí s netypickým postavením nohou, vbočenými koleny a tzv. ptačí hrudí. Ta se vyznačuje vyčnívající hrudní kostí a způsobuje astma a skoliózu.

Zdroj: Medical News Today

Diskuze Vstoupit do diskuze
127 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
5/5 (81%) 314 hlasů
Nahlásit chybu
DámskýDeník
Tři nečekaná znamení zvěrokruhu, která jsou největšími lháři. Je třeba si na ně dát pozor, a vyhnout se velkému zklamání
Události247
Návrat z dovolené bude jednodušší! Soud zrušil opatření, které nařizuje test na covid před cestou. Má to však výjimku
VědaŽivě
Nedávné masivní výbuchy Etny byly vidět i ve vesmíru. Rozmary sicilské sopky zachytily vesmírné družice
adbz
Koření má magické účinky. Které z nich přitahuje bohatství, zdraví a štěstí? Chutný amulet, jež se vyplatí mít doma