Dna a jak se jí zbavit: Může pomoci hořčík, jablečný ocet a kopřivový čaj

Dna je stav, kdy se v kloubech hromadí kyselina močová, tvoří krystalky a ty potom v kloubech vadí. Překáží v pohybu, způsobují zánět a bolest. Nejlepší je prevence.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Dna je kloubní onemocnění podobné artritidě, jenže v tomto případě za ním stojí nahromadění kyseliny močové v kloubech. Obvykle se objevuje na nohou, ale může postihnout i lokty a klouby rukou. Dna se dá velmi dobře léčit a zvládat jednak pomocí léků, ale hlavně úpravou životního stylu.

Jak poznat dnu?

Dna se podle webu Heatlhline projevuje otoky a bolestí kloubů nohou, často začíná palcem u nohy. Jedná se o náhlou a intenzivní bolest, někteří lidé mohou mít pocit, jako kdyby jim noha hořela. Klouby bývají teplé na dotek. Během nemoci se střídají záchvaty dny trvající cca 3-10 dní s klidovým obdobím. Pokud se ovšem dna včas neléčí, může přejít do chronického stavu, kdy usazeniny v kloubech tyto klouby trvale poškodí. O dalších příznacích dny si můžete přečíst na JakZdravě ve starším článku.

Často přehlížené příznaky, že vaše ledviny mají potíže. Věnujte jim pozornost, ohrožují na životě

Co způsobuje dnu?

Dnu způsobují krystalky kyseliny močové, která se hromadí v těle. Za normálních okolností je filtrována ledvinami a odstraňována močí. Pokud k tomu nedochází nebo je kyseliny močové v těle tolik, že ji tělo nezvládne odstranit všechnu, ukládá se do kloubů a vytváří v nich jehličkovité krystaly. Velké riziko pro vznik dny představuje pití alkoholu a konzumace velkého množství masa a dalších potravin bohatých na puriny. Mezi další rizikové faktory patří obezita, chronické nemoci ledvin a pozitivní rodinná anamnéza.

Jak léčit a předcházet vzplanutím dny

Úprava životního stylu je v tomto případě klíčová. Důležité je dodržovat správný pitný režim (2-4 litry tekutin denně), vyhýbat se alkoholu a dodržovat nízkopurinovou dietu. Podle webu MedicalNewsToday by se měli lidé zaměřit také na udržení ideální hmotnosti a pravidelnou pohybovou aktivitu.

Kopřivový čaj ve skleněném hrnku s rostlinou kopřivy iZdroj fotografie: Pixabay
Kopřivový čaj funguje jako diuretikum. Může být při dně nápomocný.

Potraviny, kterým je nutné se vyhýbat

Tyto potraviny mají vysoký obsah purinů, proto je dobré se jim vyhýbat, aby hladina kyseliny močové v těle zůstávala nízká. Jde o červená masa, zvěřinu, ledviny, játra, sladké pečivo, plody moře, měkkýše, alkohol a nápoje s vysokým obsahem fruktózo kukuřičného sirupu. Nízkopurinová dieta neznamená, že si nesmíte dát steak. Umírněná konzumace je naprosto v pořádku.

Lidová léčba a dna

Pokud byste chtěli sáhnout po některých lidových lécích, vhodný by mohl být kopřivový čaj. Působí diureticky a protizánětlivě, ale dejte si pozor, pokud trpíte nízkým tlakem, snižuje krevní tlak. Mezi další doporučované babské rady patří popíjení jablečného octa. Ovšem tato metoda nebyla nikdy vědecky prokázána. Stejně tak se doporučuje přidat do stravy hořčík, pampelišku nebo ostropestřec mariánský. Oblíbené koření libeček také léčí dnu, jak naše redakce již psala.

Bolest kloubů, ztuhlost a snížený rozsah pohybu: Mohlo by se jednat o osteoartrózu

Péče o klouby

Nezapomeňte na pravidelný pohyb, kterým rozhýbáte klouby. Dna je druhem artritidy, takže je možné zařadit do léčebného procesu ty samé metody, jaké používají i pacienti s artritidou. Proto zůstaňte aktivní, udržujte si přiměřenou hmotnost a provádějte jednoduchá cvičení, která nebudou pro klouby zátěží, ale jakýmsi protažením.

Jaké jsou vaše zkušenosti s dnou?

Diskuze Vstoupit do diskuze
74 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články