Bolest kloubů, ztuhlost a snížený rozsah pohybu: Mohlo by se jednat o osteoartrózu

Když klouby v těle fungují, jak mají, ani si neuvědomíte, že nějaké máte. Osteoartróza vás přinutí si klouby nejen uvědomovat, ale dokáže vám znepříjemnit každodenní život.

bolest kloubu i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Osteoartróza trápí až jednu třetinu seniorů. Ohroženi ale nejsou jen oni. I v dospělém věku se u vás mohou objevit příznaky osteoartritidy. Podle webu Healthline záleží na tom, do jaké míry jsou chrupavky vašich kloubů opotřebovány. Jestliže se věnujete intenzivnímu sportu nebo vystavujete své klouby nadměrné zátěži pravidelně, může dojít k její degeneraci mnohem dříve než ve stáří.

Co se děje s klouby

O osteoartróze mluvíme tehdy, když se kloubní chrupavka začne rozpadat v důsledku vysokého věku nebo opotřebením. Za normálních okolností chrupavka pokrývá konce kostí. To je hlavní důvod, proč se kosti volně pohybují proti sobě a nedrhnou o sebe. Jakmile se začne chrupavka rozpadat, kosti se jedna druhé začnou dotýkat. To působí značné problémy jako bolest, ztuhlost kloubů, omezený rozsah pohybu a změny vzhledu kloubů.

Osteoartróza si nevybírá

Osteoartróza nemá žádné „oblíbené“ klouby, které by postihovala. Může si vybrat jakýkoli kloub ve vašem těle, jak potvrzuje také web NHS. Nejčastěji ale postihuje ruce a kolena, může se objevit také na kyčlích a různých částech páteře. Příznaky se mohou u každého lišit, přeci jenom jsme každý individualita.

Nejběžnější příznaky ostaoartrózy

O příznacích osteoartrózy jsme na JakZdravě už jednou psali. U někoho se může objevit pouze mírná bolest a otok kloubů, u jiných lidí může dojít až k poškození kloubů končících invaliditou. Mezi hlavní příznaky, že se u vás rozvíjí osteoartróza, podle webu MayoClinic, patří:

Ztuhlost

Nejčastěji bývají klouby ztuhlé po ránu, po dlouhé nečinnosti nebo odpočinku. Klouby bývají tuhé, špatně se pohybují a ohýbají a často tento stav doprovází bolest.

Bolesti v okolí kloubů

Kromě ztuhlosti bývá běžný pocit bolesti. Jednak mohou klouby bolet při pohybu, jednak v klidu. Druhá varianta je méně častá. Bolest se ale může projevovat i v okolní svalové tkáni kolem postiženého kloubu. Klouby jsou často citlivé na dotek.

Starší muž sedící na posteli a držící se za koleno iZdroj fotografie: Freepik
Nejčastěji postihuje osteoartróza kolena a klouby rukou. Vybrat si může ale kterýkoli kloub ve vašem těle

Otok kloubů

Otok u osteoartrózy není častý, ale v některých případech se objevit může. Hlavně při podráždění tkáně v případě, že se chrupavky rozdrolily natolik, že o sebe kosti dřou. Otok je nepříjemný hlavně proto, že přispívá ke ztuhlosti, zhoršené mobilitě a bolesti. Otok kloubu může mít i jinou příčinu. Jak si ulevit od bolesti poradila naše redakce JakZdravě.

Omezení rozsahu pohybu

V důsledku pokročilé osteoartrózy je až jedna čtvrtina pacientů závislá na pomoci druhých. Hlavně při každodenních činnostech, jako jsou koupání, obouvání, přesouvání se z místa na místo a chůzi po schodech, potřebují tito lidé různou míru pomoci.

Ostruhy a hlučné klouby

Kostní ostruhy se mohou vyskytovat přirozeně, mohou také ukazovat na zánět v kloubu. Vypadají jako tvrdé hrudky kolem osteoartrózních kloubů. Samy o sobě nebolí, ale mohou svou přítomností dráždit kost nebo nerv. To už bolest samozřejmě působí. Další příznak osteoartrózy bývají hlučné klouby. Hlavně při pohybu se ozývají skřípáním a praskáním, což doprovází pocit nepohodlí nebo bolesti.

Sportovec držící se za koleno iZdroj fotografie: Freepik
Osteoartrózou jsou ohroženi lidé provozující činnosti nadměrně zatěžující klouby

Únava, deprese, úzkost

Lidi trpící osteoartrózou stojí pohyb mnohem více úsilí než zdravé jedince. To, a ještě případný zánět v kloubech způsobuje zvýšenou únavu. Přispívá k ní také chronická bolest, která kromě únavy může vést k chronickému stresu, úzkosti a depresím.

Jak na bolest kloubů: Úlevu slibuje kombinace jablečného octa a medu

Kdy vyrazit k lékaři

Osteoartróza obvykle nepatří k nemocem, které by vyžadovaly bezodkladnou péči. Ale neznamená to, že byste měli návštěvu lékaře zbytečně odkládat. K lékaři se objednejte pokud:

  • vás klouby bolí déle než tři dny
  • začaly vás klouby bolest silně a bez důvodu
  • objevily se vám kolem kloubů otoky
  • nemůžete pořádně s kloubem hýbat
  • jsou vaše klouby nebo kloub zarudlé a na dotek hřejí
  • objevila se u vás horečka nebo nevysvětlitelný úbytek na váze

Jaké jsou vaše zkušenosti s osteoartrózou?

Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články