Jak žít s roztroušenou sklerózou? Naučte se ji zvládat

Roztroušená skleróza (RS) je onemocnění, které se latinsky nazývá Sclerosis multiplex. Řadí se mezi nemoci autoimunitní, což znamená, že tělo v podstatě napadá svým imunitním systémem sebe samo. V tomto případě napadá centrální nervový systém, tj. mozek a míchu.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Tento proces způsobuje demyelinizaci, kterou je u nemocných možné pomocí magnetické rezonance zpozorovat v podobě lézí na mozku a v míše. Onemocnění se projevuje různými způsoby. Záleží na tom, jak je tělo zasaženo. Především pak zasáhne do mobility pacienta. Nemoc je dosud neléčitelná, ale je možné zastavit její rozvoj. Jak si udržet svůj zdravotní stav v mezích normálu a žít kvalitně?
Zdravý životní styl je základ

Konkrétní doporučení přímo pro pacienty s roztroušenou sklerózou neexistují. Všeobecně se doporučuje, aby dotyčný žil běžným způsobem života a dbal na své fyzické i duševní zdraví. Můžeme sem zařadit tyto základní body:

  • Vhodné je se stravovat v rámci normy, nepřejídat se a zařadit do jídelníčku dostatek ovoce a zeleniny, vlákniny a dodržovat správný pitný režim.
  • Mít pravidelnou pohybovou aktivitu: což je u pacientů s RS jeden z nejdůležitějších aspektů v jejich životě. Doporučuje se jakýkoliv vyhovující sport. Pokud již nemoc postihla pohybový aparát, je nutné pravidelně rehabilitovat, aby byla zachována základní mobilita člověka.
  • Dodržovat léčebný režim a pravidelně brát léky, pokud již nemoc propukla. Léky mohou rozvoj nemoci totiž zastavit, nebo zpomalit, a to je podstatné. V některých případech je vhodná taktéž biologická léčba.
  • Lze využít i doplňkovou alternativní léčbu pomocí bylin, vitamínů a doplňků stravy. Například Ginko biloba je vhodná k podpoře činnosti mozku.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Ve stáří se objeví řada zdravotních problémů


Poradna

Nejčastější otázky a odpovědi týkající se psoriatické artritidy
12. září 2020Cestování s roztroušenou sklerózou je bez omezení

Pacienti s tímto onemocněním nemají žádná omezení co do cestování. Důležité však je nezapomenout si všechny léky, které je nutné brát. Dobré je cestovat v klidu, beze stresu. Pokud je vaše mobilita nemocí značně narušená a cestujete na vozíčku, nebo s berlemi, ověřte si bezbariérový přístup v místech, které chcete navštívit. V dnešní době tohle ale nebývá problémem. V případě, že na sobě zpozorujete příznaky ataky, která s vaším onemocněním souvisí, vyhledejte lékaře.

Udržet si optimistickou mysl

Neméně důležité je u lidí s roztroušenou sklerózou pečovat i o své duševní zdraví. Jedním z hlavních příznaků je deprese a ta může pacienta s RS odstavit z normálního života. Vhodné je mít okolo sebe rodinu, která nemocného podpoří, podstatné je ale vytvářet si emoční stimuly i sám. Najít si například nějaký koníček, který bude činit život šťastnějším.

Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
Některé vlastnosti určené znamením zvěrokruhu mohou narušovat a nakonec i zničit váš vztah. Pochopte je a naučte se s nimi pracovat
Události247
O vstupu Ukrajiny do Evropské unie může být řeč za 20 let, míní francouzský ministr Beaune. Potvrzují to i odborníci
VědaŽivě
Většina lidí na obrázku rozezná jenom žábu. Pravdou je, že se v něm ukrývají 2 zvířata – vidíte je?
adbz
Na rekonstrukci starého bytu 4+kk měli důchodci 327 000 Kč a 3 měsíce. Přesto je promyšlený do detailu a působí útulně