Objímání je velmi důležité a každý jistě ví, kdy jej použít. Výhody tohoto gesta však nekončí pouze u hřejivého pocitu, ale dokáží prospívat lidskému zdraví.
Lidé objímají druhé tehdy, když jsou nadšení, šťastní, smutní nebo se dotyčnou osobu snaží utěšit. Zdá se, že je tak objímání univerzálně uklidňující činností, která má pouze pozitivní přínosy. Cítíme se při něm prostě dobře. Podle posledních studií se však také ukazuje, že objímání činí člověka prokazatelně zdravějším a šťastnějším, tvrdí Karen Cross, FNP, MSN. Podle vědců přínosy tohoto gesta přesahují ten pouhý hřejivý pocit, který máme, když někoho držíme v náručí. Přečtěte si, jak to celé funguje.
Proč vás vlastně objetí může učinit šťastnějšími?
Při objímání se v našem těle zvyšuje hladina oxytocinu, hormonu, který je spojován se štěstím a menším stresem. Vědci tak nazývají tuto chemickou látku jako „hormon objetí“, a podle analýz jsou jeho účinky mnohem silnější zejména u žen. Oxytocin totiž v těle způsobuje snížení krevního tlaku a stresového hormonu noradrenalinu. Jedna studie zjistila, že jeho pozitivní účinky byly nejsilnější u často objímajících se párů. Ženy však tyto účinky pociťují například také při tělesném styku se svými kojenci.
Objetí snižuje stres tím, že vyjadřuje podporu
Když se přítel nebo člen rodiny potýká s něčím bolestivým nebo nepříjemným ve svém životě, obejměte ho. Vědci tvrdí, že poskytnutí podpory druhé osobě prostřednictvím doteku může dostatečně snížit stres utěšované osoby. Během jedné studie, které se zúčastnilo dvacet párů, dostávali muži elektrické šoky, přičemž je každá žena držela za ruku. Vědci zjistili, že u mužů pak části mozku spojené se stresem vykazovaly sníženou aktivitu, zatímco části spojené s dobrým pocitem z doteku vykazovaly mnohem větší aktivitu.
Objetí vás může chránit před nemocemi a posiluje zdraví srdce
Účinky objímání, které snižují stres, mohou také přispívat k tomu, že budete zdravější. Ve studii na více než 400 dospělých osobách vědci zjistili, že objímání může snížit pravděpodobnost, že daný jedinec onemocní. U účastníků s větší podporou tak bylo při pozorování zjištěno, že buď vůbec neonemocněli, anebo měli během nemoci podstatně menší potíže než ti, kterým se dostatečného objímání nedostalo.
Objímání může být také prospěšné pro zdraví vašeho srdce. V další studii vědci rozdělili asi 200 dospělých na dvě skupiny. Jedna skupina se se svými partnery držela za ruce po dobu 10 minut, a poté se vzájemně objímali po dobu 20 vteřin. Druhá skupina měla partnery, kteří 10 minut a 20 vteřin pouze tiše seděli. Podle výsledků u lidí v první skupině došlo k většímu snížení hladiny krevního tlaku a srdeční frekvence než u druhé skupiny. Láskyplný vztah skutečně může být prospěšný pro zdraví vašeho srdce.
Objetí pomáhá komunikovat s ostatními
Většina lidské komunikace probíhá verbálně nebo prostřednictvím výrazu tváře. Dotek je však dalším důležitým způsobem, jak si lidé mohou navzájem předávat zprávy. Vědci zjistili, že cizí člověk je schopen vyjádřit druhému člověku širokou škálu emocí pouhým dotykem různých částí jeho těla. Mezi vyjadřované emoce patří zejména hněv, strach, znechucení, láska, vděčnost, štěstí, smutek a soucit.
Kolik objetí denně je potřeba, abyste dosáhli optimálního zdraví?
Podle nejlepších vědeckých poznatků byste jich měli dostat co nejvíce, pokud chcete sklízet co největší pozitivní účinky. Většina lidí však dnes bohužel trpí nedostatkem doteků, a to především proto, že mnoho z nich žije osamělým nebo zaneprázdněným životem s omezeným množstvím sociálních interakcí. Mimo to také moderní společenské konvence často tlačí na to, aby se lidé nedotýkali druhých, kteří s nimi nejsou v přímém příbuzenském vztahu. Zdá se však, že by opak mohl lidem velmi prospět.
Pokud se tedy chcete cítit lépe, soustavně snižovat svůj stres, zlepšit komunikaci a být šťastnější a zdravější, zdá se, že objímat se častěji pro vás bude dobrým začátkem. Rodinná terapeutka Virginia Satir jednou řekla: „K přežití potřebujeme čtyři objetí denně. Pro udržení potřebujeme 8 objetí denně. Pro růst potřebujeme 12 objetí denně.“ I když to může znít přehnaně, hodně objetí je pravděpodobně lepší než málo.