Prospěšnost či škodlivost kávy byla v minulosti velmi diskutovaným tématem. Nyní již mají vědci jasno. Švédský výzkum o vlivu kávy na ženská prsa vám přesto zamotá hlavu.
Pro mnoho lidí patří pití kávy k neodmyslitelným ranním a poobědovým rituálům. Někteří lidé pijí běžně až 6 káv denně. Vědecké názory na pití kávy se v průběhu let mnohokrát měnily. Jak vysvětluje internistka Alana Biggers, M.D., někdy byl nápoj vynášen do nebe díky obsahu antioxidantů, jindy naopak zatracován, protože dřívější výzkumy spojovaly kávu s různými nemocemi – od srdečních chorob až po astma.
Co říkají současné vědecké výzkumy o pití kávy?
Zatímco dřívější studie naznačovaly, že káva může mít i své temné stránky, novější výzkumy ukazují, že může být ve skutečnosti zdraví prospěšná. Momentálně je tedy vědecká obec rozhodně pro pití kávy. Argumenty ve prospěch kávy jsou silnější než kdykoli předtím. Studie za studií ukazují, že káva přináší větší užitek, než jste si nejspíše mysleli. Káva je plná látek, které mohou pomáhat chránit před onemocněními, která jsou častější u žen, a to včetně Alzheimerovy choroby a srdečních chorob.
Když se řekne káva, jako první se vám pravděpodobně vybaví kofein, účinný stimulant. Káva však obsahuje také antioxidanty a další prospěšné látky, které mohou snižovat vnitřní záněty a chránit před nemocemi, jak tvrdí i odborníci na výživu z Johns Hopkins University School of Medicine. Novější studie zjistily možnou souvislost mezi kávou a sníženou úmrtností. Káva může poskytovat určitou ochranu před:
- Parkinsonovou chorobou
- cukrovkou 2. typu
- onemocněním jater (včetně rakoviny jater)
- infarktem a mrtvicí
Káva má stále potenciální rizika – především kvůli vysokému obsahu kofeinu. Může například dočasně zvýšit krevní tlak. Ženy, které jsou těhotné, snaží se otěhotnět nebo kojí, musí být s kofeinem opatrné. Vysoký příjem vařené nefiltrované kávy je totiž spojen i s mírným zvýšením hladiny cholesterolu.
Švédský výzkum
Káva, kofein i jiné sloučeniny, které káva obsahuje, byly vědeckému zkoumání podrobeny již mnohokrát. Výzkum provedený na Lundské univerzitě ve Švédsku však přinesl velmi překvapivé výsledky. Podle Heleny Jernström, onkoložky z univerzity, může pití tří šálků kávy denně výrazně snížit riziko vzniku rakoviny prsu. Což je skvělá zpráva, ale vědci zaznamenali také zvláštní vedlejší účinek. Podle Švédů lze prokázat, že pití 3 a více káv denně zmenšuje velikost prsou.
Studie se zúčastnilo 270 dobrovolníků. Zkoumaly se rozdíly mezi konzumenty kávy a těmi, kteří kávu nepijí. Výzkumníci zjistili, že u lidí, kteří pijí hodně kávy, je menší pravděpodobnost vzniku nádorů v prsu. Káva však také aktivuje v těle gen, který způsobuje zmenšení prsních žláz. Jeden z onkologů říká, že se ještě nestalo, aby někomu prsa úplně zmizela, ale více než polovině dobrovolnic se viditelně zmenšila. Helena Jernström upozornila, že ženám s velkými prsy může pravidelné pití kávy prospět – u nich je totiž riziko vzniku rakoviny prsu mnohem vyšší.
Jak je možné, že kofein ovlivňuje prsní tkáň
Souvislost mezi kofeinem a hustotou prsní tkáně není zcela objasněna. Předpokládá se, že mnoho biologicky aktivních látek (fytochemikálií) obsažených v kofeinu může stimulovat enzymy podílející se na metabolismu estrogenu a snižování zánětu. Tyto fytochemikálie mohou také inhibovat transkripci genů přidáváním metylových skupin do molekul DNA.
Ze studie z roku 2012, která zkoumala souvislosti mezi kofeinem a rakovinou prsu, vyplynulo, že při testech na zvířatech sloučeniny v kávě potlačovaly tvorbu nádorů prsu. Studie z roku 2015 zase zjistila, že kofein a kyselina kávová mají protinádorové vlastnosti ve vztahu ke genům estrogenových receptorů.