Nebezpečí ukryté v keto dietě: Špičkoví kardiologové radí vyhnout se jí obloukem. Na srdce může mít velmi negativní vliv

V touze shodit přebytečné kilogramy lidé zkoušejí nejrůznější diety. V současné době je velmi oblíbená keto dieta, protože nevyžaduje usilovné cvičení, a přesto člověk hubne.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Mezi celebritami, sportovci i běžnou populací si získala značné jméno keto dieta, které se říká také proteinová, a to podle převažujících živin, které se během ní konzumují. Přináší poměrně rychlé úbytky kilogramů s tím, že příjem sacharidů je omezen na minimum, a to ve prospěch bílkovin a tuků. Lékař Kim Williams, MD je specialistou na ketogenní dietu a kardiologem. Je toho názoru, že tato dieta by se měla držet jen krátkodobě.

Co je základem ketogenní diety

Svým nízkým obsahem sacharidů a vysokým obsahem tuků se keto dieta podobá Atkinsově a nízkosacharidové dietě. Snížení příjmu sacharidů uvádí tělo do metabolického stavu, kterému říkáme ketóza. Ta je velmi účinná pro spalování tuků, čímž dochází k poklesu nadbytečných kilogramů. Standardní ketogenní strava obsahuje obvykle 75 % tuků, 20 % bílkovin a jen 5 % sacharidů.

Co o keto dietě říkají kardiologové

Ketogenní dieta je vhodná pro toho, kdo chce zhubnout v krátkém čase. Z tohoto krátkodobého hlediska nabízí nejlepší výsledky. Pokud by ji člověk držel delší dobu, pak dochází ke zvýšenému příjmu bílkovin, většinou živočišného původu, což může vést ke zdravotním problémům. Negativní vliv to má hlavně na srdce, v důsledku čehož dochází k vyšší úmrtnosti. Sacharidy jsou pro organismus důležité a nestačí tedy jejich příjem omezit na co nejmenší množství a hubnout.

iZdroj fotografie: Pixabay
Při keto dietě jsou zapovězeny především sacharidy

Jak se tedy zdravě zbavit přebytečných kilogramů

Při keto dietě se tuk spaluje v ketóze. Není ani nutné, aby člověk navíc přidal do svého denního programu pohybovou aktivitu. Pro krátkodobé řešení hubnutí to může mít pozitivní efekt. Z dlouhodobého hlediska si ale držením této diety člověk ubližuje. K hubnutí by měl využívat všech živin, které tělo potřebuje, dodržovat kalorický deficit a přidat i potřebný pohyb. Tímto teprve vytvoří podmínky pro zdravou ztrátu přebytečných kilogramů.

Jaká redukční dieta je vaše nejoblíbenější?

Zdroj: Healthline, Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články