Zvracení, otoky, bolesti a kašel: V těle se může nacházet krevní sraženina

Když se ucpe žíla, vytvoří se překážka v krevním oběhu. Tělo se to snaží kompenzovat dalšími mechanismy. Když se uzávěr utrhne, vzniká trombus. Ten může docestovat do plic.

Červené krvinky v cévě i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Srážení krve je nezbytné, když se řízneme nebo jinak poraníme. Kdyby se krev nesrážela, vykrváceli bychom i z malého zranění. Když však sraženiny vznikají v hlubokých žilách, mohou ohrozit vaše zdraví. Tento stav se nazývá hluboká žilní trombóza. Trombus ucpe krevní oběh a může se dostat oběhem do srdce nebo do plic. To vede k život ohrožujícímu akutnímu stavu. Jak poznat včas, že nám něco takového hrozí? Podle následujících příznaků.

Bušení srdce (palpitace)

Pokud se krevní sraženina dostane do plic, hovoříme o plicní embolii. Tělo se snaží ucpávku přetlačit tím, že zrychlí srdeční akci. Automaticky ji spustí nedostatek kyslíku v krvi, jak popisuje také web Healthline.

Potíže s dýcháním a kašel

Náhlé potíže s dýcháním mohou být s největší pravděpodobností příznakem plicní embolie, kterou způsobila krevní sraženina. Totéž platí o náhlém suchém kašli, případně i dušnosti. K němu se přidává zvýšený puls a bolest na hrudi. V extrémních případech může dojít k vykašlávání krve.

Bolest na hrudi

S potížemi s dýcháním souvisí bolest na hrudi. Bolest bývá ostrého a bodavého charakteru, takže si můžete myslet, že se o vás pokouší infarkt. Při plicní embolii je ale přítomná výrazná dušnost, kdy máte problémy normálně dýchat. V každém případě volejte záchranku.

Žena držící se za lýtko na procházce iZdroj fotografie: Freepik
Krevní sraženina o sobě dává vědět bolestivostí při pohybu.

Bolest končetin a jejich neobvyklé zbarvení

Červené nebo tmavé skvrny na končetinách mohou znamenat, že došlo k uzávěru žil. Také v těchto místech můžete pociťovat teplo, bolest a zvýšenou citlivost na běžné podněty, jak popisuje web WebMD. Ucpaná žíla v noze nebo ruce se projevuje bolestí, která připomíná svalovou křeč. Vyskytuje se ale zpravidla při pohybu. Také si všimnete otoku, například kolem jednoho kotníku.

Hluboká žilní trombóza: Skrytý zabiják, kterého stále hodně lidí přehlíží

Zvracení

Hluboká žilní trombóza nemusí ucpat vždy jen ruce nebo nohy. Může se vyskytnout i v hlubokých žilách v břiše. V tom případě hovoříme o mezenterické ischemii, která se pozná podle silné bolesti v břiše. K ní se pojí krev ve stolici a nevolnost, která může vyústit ve zvracení. Ucpat se ale může i žíla v mozku, jak psala naše redakce již dříve.

Pokud pozorujete některý z těchto příznaků na sobě nebo svém blízkém, okamžitě vyhledejte lékaře, případně volejte ZZS. Jak předcházet krevním sraženinám jsme popsali na JakZdravě v samostatném článku.

Jaké jsou vaše zkušenosti s hlubokou žilní trombózou?

Diskuze Vstoupit do diskuze
75 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články