Krevní sraženiny představují vážné zdravotní riziko. Mohou postihnout kohokoli a zapříčinit i úmrtí. Jejich vzniku však lze předejít dodržováním jednoduchých zásad.
Život ohrožující krevní sraženiny hrozí prakticky každému. Jak vysvětluje zdravotní sestra Deborah Weatherspoon, Ph.D., pokud se tyto sraženiny objeví v plicích nebo v srdci, mohou způsobit mimořádné komplikace. Dobrou zprávou je, že existují kroky, které můžete podniknout, abyste vzniku nebezpečných krevních sraženin zabránili. To je důležité zejména v případě, že máte vyšší pravděpodobnost jejich vzniku.
Vznik krevních sraženin
Krev je většinou tekutá. Někdy se však může stát, že se srazí, jako například když se hojí řezná rána či odřenina. Pokud se však krev shlukuje nebo sráží uvnitř tepen nebo žil, může to způsobit vážný zdravotní problém. Tyto typy krevních sraženin se mohou následně uvolnit, cestovat tělem a blokovat průtok krve do orgánů. Pokud krevní sraženina zablokuje průtok krve do důležitého orgánu, může dokonce způsobit smrt.
10 tipů, jak se vyhnout vzniku krevních sraženin
Následujících 10 tipů vám může pomoci zabránit vzniku krevních sraženin:
1. Noste volné oblečení
Abyste podpořili zdravý krevní oběh v těle a zabránili vzniku krevní sraženiny, je nejlepší vyhnout se nošení těsného oblečení. Krevní sraženiny se mohou vytvořit i v nohách. Těsné džíny jsou pro dobrý krevní oběh obzvláště nevhodné. Volte proto místo nich volnější kalhoty nebo tepláky, které jsou stejně pohodlnější.
2. Koupel s epsomskou solí
Pokud potřebujete dobrou záminku ke koupeli, toto je jedna z nich. Espomská sůl podporuje zdravý krevní oběh v těle. Takže až budete příště potřebovat relaxovat, přidejte si místo pěny do koupele do vody espomskou sůl.
3. Cvičení s vysokou intenzitou
Abyste předešli vzniku krevních sraženin, je důležité zůstat aktivní a vyhýbat se dlouhému sezení. Obecně je vhodný jakýkoli typ tréninku, ale obzvláště účinný je vysoce intenzivní trénink. Nejenže se udržíte v kondici, ale také si zajistíte zdravý průtok krve.
4. Zastavte každé 2 hodiny během jízdy
Dlouhé cestování autem také zvyšuje riziko vzniku krevních sraženin. Pokud budete řídit delší dobu, dělejte si pravidelné přestávky a vystupte z auta, abyste se protáhli a neseděli příliš dlouho v jedné pozici.
5. Užívejte přírodní léky na ředění krve
Lékaři vám sice mohou předepsat léky na ředění krve, ale existují i přírodní možnosti. Přidáním syrového česneku, kurkumy a čaje z ginkga do každodenního jídelníčku snížíte riziko vzniku krevních sraženin. Tyto potraviny jsou chutné a neuvěřitelně prospěšné pro vaše celkové zdraví.
6. Pohybujte prsty na nohou
Mnoho lidí tráví v práci většinu dne vsedě, což zhoršuje průtok krve v nohách. Kromě pravidelných přestávek na protažení můžete v sedě pohybovat prsty na nohou, abyste zvýšili krevní oběh v této oblasti.
7. Noste kompresní punčochy
Pokud víte, že vám otékají nohy nebo máte špatný krevní oběh, mohou být pro vás kompresní punčochy vhodné. Jsou k dispozici v různých velikostech a barvách a skutečně pomáhají prokrvovat nohy po celý den.
8. Naneste na pokožku olej z helichrysu
Helichrysum neboli Smil je žlutý květ, který přirozeně ředí krev. Je také protizánětlivou složkou, takže je ideálním přírodním prostředkem k prevenci vzniku krevních sraženin. Naneste několik kapek oleje na místa, kde máte pocit, že je váš krevní oběh nejhorší.
9. Pravidelně zvedejte nohy nad srdce
Dobrým způsobem je také zvednout nohy nad úroveň hrudníku. Jednoduše si lehněte na záda a opřete nohy o zeď. Po dlouhém dni stráveném vsedě nebo vestoje je toto cvičení skvělé.
10. Vyhněte se křížení nohou
Osoby, které jsou obzvláště náchylné ke vzniku krevních sraženin, by se měly vyvarovat křížení nohou, zejména po delší dobu. Dbejte na to, abyste často měnili polohu a příliš na nohy netlačili. Při sezení byste se měli cítit pohodlně a uvolněně, vyhněte se však sezení s nohou pod sebou nebo s nohou přes nohu.