Ačkoli se kvasnicová koupel může zdát jako něco neobvyklého, není to žádný vtip. Kvasnicová koupel se zvláště dobře se osvědčí těm, kteří se potýkají s lupénkou nebo akné.
Nutriční kvasnice, zvané také lahůdkové droždí, jsou oblíbeným potravinářským produktem, který se často používá ve veganské kuchyni. Jedná se o neaktivní kvasnice, které se vyrábějí z cukrové třtiny a řepné melasy. Toto práškové droždí získalo svůj název podle živin, které obsahuje, včetně bílkovin a široké škály vitamínů, minerálů a antioxidantů. Jak tvrdí nutriční expertka Katherine Marengo LDN, R.D., nutriční kvasnice mají mnoho zdravotních výhod, ze kterých můžete čerpat i při vnějším použití. Kvasnicová koupel vám uleví od mnoha obtíží.
Nutriční kvasnice
Nutriční kvasnice jsou druh droždí známý jako Saccharomyces cerevisiae, což je stejný druh kvasnic, který se používá při pečení chleba a vaření piva. Nutriční kvasnice jsou však inaktivovanou verzí, což znamená, že pokud byste se je pokusili použít k výrobě chleba nebo piva, moc dobře by nefungovaly a výsledný produkt by byl velmi hořký. Studie ukazují, že nutriční droždí nabízí několik potenciálních zdravotních výhod, od nižšího cholesterolu až po ochranu před poškozením buněk, které vede k nemocem.
Nutriční kvasnice jsou také velmi vhodné pokud dodržujete veganskou stravu, jsou totiž velmi bohatým zdrojem proteinu a vitamínu B12. Tento vitamín je jinak hojně obsažen v produktech živočišného původu, například v mase a vejcích, vegetariánům a veganům proto často chybí. Je však nezbytný pro správnou funkci nervového systému a také pro krvetvorbu.
Živiny v nutričních kvasnicích
Kvasnicovou koupel lze použít jako lék na mnoho různých onemocnění. To vše díky vzácným ingrediencím, které obsahují. Patří mezi ně:
- biotin
- chrom
- zinek
- kyselina listová
- vitamíny B5 a B12
Výhody kvasnicové koupele
Droždí má mnoho výhod i při vnějším použití. Kvasnicová koupel se hojně využívá v lázních při léčbě ekzémů a lišejů, tím ale její výhody zdaleka nekončí:
- zlepšuje pohodu při celkovém vyčerpání
- dokonale hydratuje pokožku
- posiluje tělo
- zpevňuje pokožku
- pomáhá v boji proti akné a lupénce a zmírňuje záněty kůže
- hojí poškozené cévy
- zmírňuje parézu periferních nervů
- pomáhá při bolestech páteře, kloubů a poruchách lumbosakrálních plotének
Jak připravit kvasnicovou lázeň připravit
K přípravě kvasnicové lázně budete potřebovat 4-6 balení droždí. Nejprve v hrnci s teplou vodou rozpusťte droždí – teplota vody by měla být vyšší než 50 stupňů Celsia, ale na druhou stranu ne příliš horká, což by vlastnosti droždí znehodnotilo. Napusťte vodu do vany. Po 5-10 minutách rozpouštění přidejte obsah hrnce do lázně. Rozmíchejte vodu ve vaně, ponořte se do ní a užijte si koupel, která blahodárně působí na vaši pokožku. Zároveň pamatujte, že kvasnicová lázeň by neměla trvat déle než 30 minut.
Pokud nemáte vanu, můžete droždí použít i ve sprše a užívat si jeho účinků. Smíchejte jej s teplým mlékem v takovém poměru, aby vznikla hustá kaše. Tělo si důkladně omyjte a poté připravenou směs naneste na pokožku. Po 15 minutách vše z pokožky smyjte.