Výskyt a léčba oparu může být velmi nepříjemná a zdlouhavá. Není tedy divu, že lidé hledají možnosti přírodní léčby. Jednou z nich je právě použití jablečného octa.
Opary jsou puchýřky na rtech, případně jiných místech obličeje či genitálií, které se tvoří v důsledku nákazy virem herpes typu HSV-1 případně HSV-2. Opary jsou nakažlivé a mnozí lidé se s nimi potýkají opakovaně. Přestože je v případě opakovaného výskytu vhodné navštívit svého ošetřujícího lékaře, který doporučí vhodnou léčbu, jak potvrzuje také lékařka Debra Rose Wilson, mnozí rádi spoléhají na přírodní léčbu bez zbytečných chemikálií. Jedním z oblíbených typů léčby je právě použití jablečného octa.
Opary, jejich vznik a příčina
Opary jsou způsobeny virem herpes simplex (HSV) typu 1 a 2. Tyto viry jsou nakažlivé a přenášejí se z jedné osoby na druhou kontaktem kůže na kůži. Líbání nebo dotyky jsou hlavní příčinou přenosu viru typu HSV-1, tedy oparu, který vzniká v oblasti obličeje a sexuální kontakt je hlavní příčinou přenosu HSV-2, tzv. genitálního oparu. Vir herpes simplex ve většině případů není nebezpečný. Často si s ním tělo samo poradí. Pokud se ale viry aktivují, můžou způsobit kožní vředy v různých oblastech.
Ve chvíli kdy virus pronikne do těla se vůbec nemusí projevit. Zůstane totiž v neaktivním stavu. Jakmile se virus probudí, vrátí se nervem zpět na povrch pokožky, infikuje kožní buňky a vytvoří vřed. Opar se může vracet i v případě, že váš imunitní systém není oslaben. Jeho recidiva může být vyvolána hormonálními změnami, dlouhodobým stresem, nemocí případně rychlým změnám teploty (přechody z horka do zimy a naopak).
Účinek jablečného octa na opary
Jablečný ocet má prokazatelné antimikrobiální a antibakteriální účinky. Díky tomu si získal pozornost lidí, kteří se opary rozhodli léčit přírodní cestou. Byť jablečný ocet neúčinkuje na viry, může pomoci při léčbě oparu ve stádiu strupu. Vzhledem k jeho antiseptickým účinkům také může jablečný ocet účinkovat úspěšně proti sekundárnímu šíření infekce oparu. Důležité je ale zmínit, že jeho účinky pro léčbu oparu nebyly prokazatelně potvrzeny a je nutné provést další studie.
Při dávkování je třeba být obezřetní. Jedná se totiž o kyselinu, která může popálit i zdravou kůži, natož tu napadenou virem oparu. Puchýřek je otevřená rána a aplikací nezředěného jablečného oleje může dojít k jejímu zvětšení případně zhoršení celkového stavu. V případě míst s citlivou kůží, jako jsou rty nebo dokonce genitálie je třeba postupovat s opatrností.
Jak jablečný ocet použít?
Jablečný ocet nařeďte s vodou v poměru 1:10 a aplikujte na kůži vatovým tampónkem. Před použitím na postiženou kůži vyzkoušejte s dostatečným předstihem účinek například na ruce, abyste viděli, zda se neprojeví alergická reakce či podráždění. Předejte tak případným komplikacím a prodloužení léčby oparu. Roztok jablečného octa aplikujte na puchýřky 1x až 2x denně. Pokud se však objeví podráždění, s léčbou ihned přestaňte.
Jablečný ocet můžete na postižené místo aplikovat i v kombinaci s medem. Smíchejte malé množství jablečného octa s medem a vytvořte jakousi pastu. Tu nanášejte na opar jedenkrát až dvakrát denně vždy na dobu 5-10 minut. Pastu odstraňujte z oparu jemně, protože med se může na strupy přichytit a při neopatrném setření je strhnout. Smíchat jablečný ocet můžete také s olejem z čajovníku. Jak olej z čajovníku, tak i ocet jsou ale velmi silné, proto je důležité do směsi přimíchat například mandlový olej na zjemnění.
Jak dále účinně bojovat s oparem?
Pro zmírnění průběhu a zrychlení léčby je doporučeno do svého jídelníčku zařadit potraviny bohaté na lysin. Jedná se například o vepřové a hovězí maso, ryby, parmezán, sojové boby, luštěniny jako je čočka nebo fazole, nebo například arašídy. V případě arašídu ale volte ty nesolené. Sůl totiž může opar podráždit. S léčbou oparu může pomoci také aplikace kokosového nebo oreganového oleje.
Pokud se vám objevil opar a zároveň trpíte jiným kožním onemocněním, je důležité vhodnou léčbu konzultovat se svým ošetřujícím lékařem. Domácí léčba totiž může vyléčit opar, ale zároveň zhoršit například léčbu atopického ekzému, proto je dobré se vyvarovat domácím experimentům. Pokud ale netrpíte žádným dalším kožním onemocněním a jablečný ocet budete používat v doporučené koncentraci, určitě stojí za to jeho účinky vyzkoušet.
Jaký trik používáte na léčbu oparu vy?