Psoriázy jsem se zbavila jedna báseň, tenhle trik pomohl více než 10 doktorů

Lupénka zatím patří k nemocem, které lidé neumí zcela vyléčit. Jde pouze zmírňovat její příznaky, často finančně nákladnými mastmi. Místo nich by třeba stačil vitamín D.

Dlaň plná tobolek D vitamínu na modrém pozadí i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Psoriáza neboli lupénka je autoimunitní chronické onemocnění. Projevuje se nadměrným šupinatěním kůže, zarudlými a hrubými fleky o různé rozloze, které mohou i svědit. Není nijak nakažlivá. Lidé trpící lupénkou často vyzkoušeli už všechno, co mohli. Každý člověk je jiný, a co jinému pomáhá, druhému naopak škodí. Úplné vyléčení není možné, lze jen tlumit příznaky. To ale ke zkvalitnění života bohatě stačí.

Není to jen o kůži

Ačkoli se na první pohled zdá, že je lupénka kosmetický problém, není to tak. Lupénka se může rozvinout v psoriatickou artritidu, kdy poškozuje klouby. Navíc pacienti s lupénkou mají vyšší riziko, že se u nich objeví další onemocnění, jako jsou zrakové problémy, diabetes II. typu, vysoký krevní tlak, nemoci srdce a psychické problémy.

Vitamín D jako podpora

Při všech autoimunitních onemocněních byste si měli pohlídat, že máte dostatečnou hladinu vitamínu D. Z krve se dají hodnoty určit snadno, stačí požádat svého lékaře. Pokud je vaše hladina vitamínu D nižší, doplníte ji jednoduše doplňkem stravy. Vitamín D pomáhá regulovat růst kožních buněk, ovlivňuje imunitní systém a pomáhá usměrňovat T-lymfocyty. Kromě užívání vnitřně ho můžete vyzkoušet také v podobě krémů s obsahem derivátů vitamínu D.

Léčba lupénky je svízelná

Farmaceutická léčba lupénky je drahá a neobejde se bez vedlejších účinků. Lokální léčba mastmi s kortikoidy a steroidy je u mnoha pacientů účinná jen málo. Existuje samozřejmě i celková léčba, ta ale škodí játrům a ledvinám. Proto se do ní lékaři nevrhají, pokud není nález skutečně velkého rozsahu a nejsou napadeny klouby.

Ruce postižené lupénkou nanášející si jedna na druhou krém iZdroj fotografie: Freepik
Boj s lupénkou bývá během na dlouhou trať

Psoriatici by měli užívat více vitamínu D

Nebojte se ukazovat lupénku slunečním paprskům. Často ji promazávejte krémy, aby se nevysušovala, ale příjem vitamínu D je naprosto nezbytný. UV paprsky jednak zvyšují tvorbu vitamínu D, jednak v pokožce zneškodní aktivované T-lymfocyty. To zpomaluje tvorbu dalších šupin, snižují se záněty a další kumulace zrohovatělé kůže. V zimních měsících se lupénkářům doporučuje užívat doplňky stravy s D vitamínem.

Už jste vyzkoušeli jít na lupénku s tea tree olejem? Má schopnost léčit různá kožní onemocnění. Za zkoušku nic nedáte, třeba zrovna vám sedne.

Jaká léčba dokázala zmírnit projevy lupénky u vás?

Zdroj: Zdravě
Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články