Známky mrtvice, o kterých se příliš nemluví. Drobné signály lidé zpravidla přehlíží

Cévní mozková příhoda bývá často nazývána jednoduše jako mrtvice. Dochází při ní k poruše krevního oběhu v mozku, která mnohdy vede k poškození mozkové tkáně.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jakmile se řekne cévní mozková příhoda, většina lidí si vybaví neschopnost mluvit či zvednout ruce do stejné výšky. Pravdou ovšem je, že její první příznaky mohou být o mnoho méně znatelné a je dobré je umět rozeznat. Čím dřív totiž poskytnete pomoc, tím větší šanci na přežití bez větších následků daná osoba má.

Je důležité si umět všímat okolí

Dle různých studií jsou nenápadné příznaky mrtvice stejně důležité, jako ty nepřehlédnutelné. Nerozpoznání těchto příznaků cévní mozkové příhody může vést k nebezpečnému zpoždění v poskytnutí první pomoci. Jak jistě víte, každá sekunda je v tomto případě drahá a neměli byste zameškat ani jednu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Hlavní příznaky, které určitě znáte již od základní školy jsou popisovány jako potíže s mluvením, ztráta vědomí či slabost končetin. Ty méně znatelné mohou poté být nevolnosti, závratě, nezřetelná řeč, bolest hlavy, ztráta rovnováhy, necitlivost a slabost v obličeji. Tu poznáte tak, že dané osobě z ničeho nic nekontrolovatelně poklesne víčko či ret. Jakmile některé tyto příznaky rozpoznáte, měli byste okamžitě kontaktovat záchrannou službu.

Mnoho lidí čeká, jestli příznaky nezmizí

V jedné studii vědci zkoumali záznamy nouzových volání záchranné služby pro poskytnutí první pomoci v případech mrtvice. Hovory analyzovali podle toho, jaké příznaky volající udali. Problémy s řečí byly hlášeny cca ve čtvrtině případů, u 22% slabost končetin, stav bezvědomí u 15%. U 21% byl důvodem volání pád, co se ovšem týče malých příznaků, tak slabost v obličeji byla uvedena jen v 10% případů. Necitlivost v 8% a závratě jen v 6%. To je odůvodněno tím, že mnoho lidí nechce otravovat své okolí jen proto, že jim je nevolno a dostali závratě.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Neuvědomují si přitom, jak moc tím riskují a že jejich problémy mohou značit něco vážného. Pouze 20% volajících uvedlo, že si myslí, že příčina jejich problémů tkví v mrtvici. To odráží nedostatečné znalosti o příznacích této příhody. Průměrná doba mezi začátkem příznaků a volání záchranné služby se pohybovala okolo 38 minut. Pacienti, kteří si o pomoc řekli později, byli obvykle starší lidé, žili sami, neměli ponětí o závažnosti svých příznaků nebo neměli možnost si zavolat.

Budete již nyní vědět, co máte v případě drobných příznaků dělat?

Zdroj: Webmd; Stroke: Journal of the American Heart Association, March 21, 2003. News release, American Heart Association

Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Zobrazit další články